Jedynie prawda jest ciekawa


Żubry i nietoperze czekają na zimę

27.11.2013

Żyjące w Bieszczadach żubry rozpoczęły wędrówkę do miejsc zimowania - poinformował w rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. Stada będą zimować m.in. w dolinie Sanu.

"Mróz oraz opady śniegu sprawiły, że żubry z wyższych partii gór powoli przemieszczają się do zimowych ostoi. Wędrówka potrwa kilka tygodni" - powiedział Marszałek.

Zaznaczył, że zwierzęta jeszcze nie korzystają z przygotowanych paśników. "Karmę zaczniemy wykładać, gdy śniegi uniemożliwią żubrom zdobywanie naturalnego pokarmu. Na razie żubry wolą zdobywać go w naturalny sposób. Szczególnie cenią sobie, podobnie jak niedźwiedzie, owoce buka - bukwie, jeżyny oraz pędy drzew" - wyjaśnił rzecznik.

Na dokarmianie żubrów przygotowano już wiele ton pasz, m.in. siana, marchwi, buraków i kukurydzy. Zgromadzone na zimę zapasy stanowią jedynie uzupełnienie pożywienia tych zwierząt. 

Pierwsze żubry sprowadzono w Bieszczady - po ponad dwóch wiekach nieobecności - w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry pochodzące z krzyżówek linii kaukaskiej z białowieską zostały odizolowane i znajdują się wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Według szacunków krośnieńskiej RDLP w Bieszczadach na wolności żyje ponad 260 żubrów. 

Kilkadziesiąt zimowisk dla hibernujących nietoperzy przygotowali pracownicy Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Na potrzeby gacków i innych gatunków tych ssaków zaadaptowano piwniczki opustoszałych gospodarstw i bunkry dawnej kwatery Luftwaffe k. Gołdapi.

Jak poinformował PAP dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej Jaromir Krajewski przed nadchodzącą zimą dokonano przeglądu wszystkich obiektów, z których korzystają nietoperze i zadbano, żeby pomieszczenia nie przemarzały.

Jak mówił zimowiska dla nietoperzy powstają w Puszczy Rominckiej od ponad 10 lat. Na schronienia dla nich zaadaptowano dwa bunkry dawnej kwatery głównej dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w Kumieciach, k. Gołdapi oraz 33 ziemianki, w większości pozostałe po opuszczonych od czasów II wojny śródleśnych gospodarstwach.

"Na wielu obszarach zajmowanych obecnie przez Puszczę Romincką istniały kiedyś wsie. Domów i zabudowań gospodarczych już nie ma, ale pozostało sporo piwniczek ukrytych w leśnej gęstwinie" - powiedział dyrektor Parku.

Aby zapewnić nietoperzom właściwe warunki zimowego snu, w obiektach uzupełniono ubytki ścian, zamontowano nowe drzwi i zabudowano okna. Dodatkowo na stropach zamontowano cegły dziurawki z otworami, w których mogą się schronić hibernujące osobniki.

Dzięki takim zabezpieczeniom w pomieszczeniach nie ma przeciągów, panuje odpowiednia wilgotność oraz niska, ale stabilna temperatura. Hibernujący nietoperz znacznie obniża temperaturę ciała, co spowalnia jego procesy życiowe. Korzysta wtedy jedynie z podskórnych zapasów tłuszczu.

Według pracowników Parku Krajobrazowego działania dla ochrony nietoperzy prowadzone są od ponad 10 lat, co przynosi wymierne korzyści. Z inwentaryzacji wynika, że co roku ze schronień korzysta coraz więcej nietoperzy. W 2005 roku stwierdzono zimowanie 45 nietoperzy, dwa lata później naliczono ich 114, a w ubiegłym sezonie zimowały w nich już 234 osobniki.

W schroniskach na terenie Puszczy Rominckiej pozostają na zimę nietoperze pięciu gatunków. Połowa wszystkich osobników to mroczki pozłociste. Z piwniczek i bunkrów korzystają też takie nietoperze jak nocek rudy, mopek, gacek brunatny i nocek Natterera.

Wszystkie te gatunki znajdują się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Nietoperze są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.

Remonty piwnic i adaptację bunkrów sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz powiatu gołdapskiego. Projekt realizowała Fundacja Puszczy Rominckiej we współpracy z Parkiem Krajobrazowym.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim.

Zajmuje powierzchnię ponad 14,5 tys. ha. Na Warmii i Mazurach są jeszcze trzy inne duże zimowe siedliska nietoperzy. Dwa znajdują się w kompleksach bunkrów z czasów II wojny św. - dawnej kwaterze Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec", k. Gierłoży oraz Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim. Trzecie schronienie nietoperzy odkryto przed rokiem w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie.

ansa/PAP

[fot. ansa]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook