Jedynie prawda jest ciekawa


Zostań hejnalistą w Płocku

22.11.2013

Na początku grudnia rozstrzygnięty zostanie konkurs na hejnalistów, którzy z ratuszowej wieży Płocka dwa razy dziennie odgrywać będą hejnał skomponowany w 1937 r. Umowa z obecnym hejnalistą wygasa z końcem roku.

Dwóch hejnalistów wybierze pięcioosobowa komisja konkursowa, w skład której weszli m.in. dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego oraz dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Płocku - poinformowała PAP Alina Boczkowska z biura prasowego płockiego Urzędu Miasta.

Kandydatem na hejnalistę może być absolwent uczelni wyższej lub szkoły muzycznej II stopnia - specjalność trąbka albo osoba posiadająca umiejętności praktyczne gry na trąbce zgodnie z podstawą programową szkoły muzycznej II stopnia. Przesłuchania uczestników konkursu odbędą się 5 grudnia.

W Płocku hejnał grany jest z przerwami od 1937 r. W ramach ogłoszonego wtedy konkursu, na który wpłynęło pięć kompozycji, wybrano utwór autorstwa ks. Kazimierza Starościńskiego (1899 1959), profesora śpiewu w płockim Wyższym Seminarium Duchownym. Wyboru hejnału dokonano po zasięgnięciu opinii znanej wówczas pianistki Janiny Grabowskiej-Kuczewskiej (1897-1963). Hejnał płocki grany był na żywo do wybuchu II wojny światowej. Ponownie mieszkańcy miasta mogli go usłyszeć w 1945 r. Przez kolejnych 30 lat grany był z przerwami, a później odtwarzany z nagrania.

Na żywo hejnał odgrywany jest znowu od 1998 r.: dwa razy dziennie - o godz. 12 i 18 z wieży klasycystycznego Ratusza na płockim Starym Rynku. Hejnalista ubrany jest zawsze w paradny mundur strażników miejskich.

Każdego dnia, po odegraniu hejnału w południe, na ratuszowej wieży odbywa się inscenizacja sceny pasowania na rycerza księcia Bolesława III Krzywoustego (1086-1138) przez jego ojca - Władysława I Hermana (ok. 1043-1102). Odgrywające scenę figury obu średniowiecznych władców Polski pojawiają się w oknie wieży dzięki specjalnemu mechanizmowi.

Inscenizacja, która trwa około dwóch minut, jest jedną z atrakcji turystycznych Płocka i nawiązuje do autentycznego wydarzenia, które miało miejsce na dziedzińcu tamtejszego zamku książęcego w 1100 r., gdy 14-letniego wówczas Bolesława pasował na rycerza książę Władysław I Herman. Bolesław III Krzywousty panował w latach 1107-1138, a Płock - podobnie jak w czasach jego ojca - był wtedy stolicą Polski i ulubioną rezydencją obu władców. Obaj pochowani są w krypcie płockiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook