Jedynie prawda jest ciekawa


Hiszpanka została francuską adwokatką w wieku 84 lat

01.11.2012

Podczas gdy inni w jej wieku cieszą się emeryturą, 84-letnia mieszkanka Tuluzy z rodziny hiszpańskich emigrantów z lat wojny domowej została adwokatem. Louise del Busto Gomez marzy, by wystąpić w procesie i wygrać go.

Pani del Busto Gomez, matka dwojga dorosłych dzieci, została zaprzysiężona we wtorek przed Sądem Apelacyjnym w Tuluzie, gdzie uroczyście ślubowała przestrzegać podstawowych zasad zawodu.

Urodziła się w Barcelonie w 1928 roku. Kiedy miała 11 lat, wraz z rodzicami uciekła przed wojną domową z Hiszpanii do Francji, kilka lat mieszkała w obozie dla uchodźców, a potem osiedliła się na południu Francji.

To jej nieżyjący już mąż zachęcił ją do studiowania prawa. Po przejściu na emeryturę w wieku 60 lat del Busto Gomez zaczęła działać w stowarzyszeniu na rzecz obrony praw konsumentów i zainteresowała się tym tematem. - Mąż mówił mi: "kochasz prawo, zapisz się na prawo" - powiedziała świeżo upieczona adwokat.

Louise Del Busto Gomez nie miała matury i chwytała się różnych zajęć - zbierała winogrona, pracowała jako sprzedawczyni. Uzyskała jednak w Tuluzie dyplom prawnika i specjalizowała się w prawie cywilnym i prawie pracy. Jednocześnie studiowała prawo w Barcelonie, gdzie zdobyła uprawnienia adwokackie, ale ich tam nie wykorzystuje. "Musiałam wszystko zaliczać po hiszpańsku, w języku, który zdążyłam zapomnieć. Trzeba było do tego odwagi" - wspomina.

Początkująca adwokat jest obecnie, do grudnia, na stażu w jednej z kancelarii adwokackich w Tuluzie.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook