Jedynie prawda jest ciekawa


Ośrodek dla zwierząt odebranych przemytnikom

27.10.2011

Dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum CITES.

 

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski podkreślił, że do powołania ośrodka zobowiązuje na Konwencja waszyngtońska (CITES) z 1973 r. o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Polska ratyfikowała Konwencję w 1989 r., weszła ona w życie w 1990 r. Jednak dopiero teraz powstanie pierwszy ośrodek CITES w Polsce.

- Ważne, żeby zwierzęta, które są przemycane lub nielegalnie trzymane w Polsce, nie trafiały do środowiska, bo mogą być zagrożeniem dla rodzimych gatunków. To bardzo ważne dla polskiej przyrody - podkreślił wiceminister.

 

Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo przypomniał, że dzikie zwierzęta, które nie występują w Polsce w naturze, są spotykane w Warszawie i okolicach; takie przypadki zgłaszane są często straży miejskiej. Podał przykład warana o długości 1,2 m oraz trzymetrowych węży. - One mogą stanowić zagrożenie, np. dla naszych żab, dlatego muszą być odizolowane. Centrum CITES będzie takim przejściowym miejscem, gdzie będą trafiać, zanim wrócą do naturalnego środowiska lub trafią do specjalistycznego ośrodka - mówił.

Ogród Zoologiczny w Warszawie od kilkunastu lat daje schronienie zwierzętom zatrzymywanym przez Służby Celne, policję i straż miejską. Istnieje jednak potrzeba tworzenia nowych, specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeń.

 

Dużo zwierząt nielegalnie przewożonych przez granice jest zatrzymywanych na stołecznym lotnisku i na przejściach granicznych ściany wschodniej. Są też "uciekinierzy" z hodowli prywatnych, znajdowani na terenie Warszawy i zwierzęta porzucone przez właścicieli. Do zoo przyjmowane są też zwierzęta znajdowane w mieszkaniach osób zatrzymywanych przez policję.

Jak dodał Kruszewicz, centrum CITES będzie przeznaczone przede wszystkim dla płazów, gadów i bezkręgowców, ale trafiać tam będą mogły również ptaki. Koszt inwestycji to niecałe 3 mln zł; budowa będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Ma zostać ukończona pod koniec przyszłego roku.

Centrum CITES nie jest pierwszym tego typu projektem w warszawskim zoo. Obecnie budowany jest "Ptasi Azyl" - w pełni wyposażony Ośrodek Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych, który zapewni ptakom opiekę, leczenie, rehabilitację i możliwość powrotu do środowiska naturalnego. Będzie mógł przyjmować rocznie ok. 2,5 tys. ptasich pacjentów 150 gatunków.

PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook