Jedynie prawda jest ciekawa


ZOO dla niewidomych w Białymstoku

18.05.2014

Osoby niewidome i niedowidzące będą mogły skorzystać z nowej oferty edukacyjnej mini ogrodu zoologicznego w Białymstoku - Akcent zoo. Będzie możliwość zwiedzania ogrodu z przewodnikiem, który opowie, jak wyglądają wybiegi dla zwierząt i co w danej chwili robią zwierzęta.

W przyszłości będą też interaktywne tablice oraz możliwość spacerowania po zoo z audioprzewodnikiem.

To inicjatywa Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Jak powiedział PAP dyrektor departamentu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w białostockim magistracie Andrzej Karolski, chodzi o to, aby jak najwięcej miejsc dostosowywać do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Akcent zoo przeszedł niedawno gruntowną modernizację, w ramach której, oprócz nowych wybiegów dla zwierząt i woliery dla ptaków, wybudowano nowe ścieżki, wymieniono instalacje, wydzielono też miejsce na tzw. baby zoo, gdzie dzieci mogą obserwować małe zwierzęta. Projekt przewiduje zainstalowanie interaktywnych tablic oraz możliwość spacerowania po zoo z audioprzewodnikiem, co ma być ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych. Jednak - jak podkreślił Karolski - na razie w budżecie nie ma środków na realizację tych pomysłów.

Dlatego też stworzono specjalną ofertę edukacyjną dla osób niedowidzących i niewidomych. Po ogrodzie będzie oprowadzał ich wykwalifikowany pracownik zoo, opowie historię obiektu otwartego w latach 60. XX wieku, o jego specyfice i o nowych zwierzętach. Aby przybliżyć tym osobom miejsce, przewodnik będzie opisywał, co się przed nim znajduje, jak wyglądają wybiegi, co w danej chwili robią zwierzęta, niektóre z nich będzie można pogłaskać - powiedział Karolski.

W poniedziałek ruszają zapisy, a pierwsze spacery odbędą się 26 maja. W jednej półtoragodzinnej wędrówce będzie mogło wziąć udział pięć osób wraz z opiekunami.

Wiceprezes białostockiej Fundacji Audiodeskrypcja Barbara Szymańska zwróciła uwagę, że dużym ułatwieniem dla osób niewidomych byłoby przygotowanie też dźwiękowego przewodnika z audiodeskrypcją, dzięki któremu mogłyby one same poruszać się po terenie Akcentu zoo, a nie w grupach z przewodnikiem - osobą oprowadzającą. Taki przewodnik wystarczyłoby wgrać np. do smartfona.

Fundacja Audiodeskrypcja od ponad pięciu lat stara się popularyzować tę technikę, ułatwiającą odbiór kultury i nie tylko przez osoby niewidome i niedowidzące. Audiodeskrypcja polega bowiem na opisywaniu tego, co widać np. między dialogami w filmie, scenografii czy ruchu scenicznego w teatrze. W oparciu o tę technikę tworzone są też przewodniki np. po muzeach czy trasach turystycznych.

W takim przewodniku znalazłoby się opisanie terenu, poszczególnych miejsc ze zwierzętami i samych zwierząt, również z ciekawostkami na ich temat. "Chodzi o to, by zarówno poznawać zwierzęta, ale i oprowadzić osobę niewidomą po całym zoo" - dodała Szymańska. Przypomniała, że Fundacja

przygotowywała m.in. przewodnik audio z audiodeskrypcją po Muzeum Przyrody w Drozdowie i Leśnym Parku Edukacyjnym w Bucharzewie.

Akcent zoo zajmuje ok. 3 ha powierzchni. Obecnie przebywa tam ponad 30 zwierząt, głównie tych gatunków, które występują w Polsce północno-wschodniej, ale swoje wybiegi mają też tutaj np. niedźwiedzie i żbiki.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook