Jedynie prawda jest ciekawa


Żółwica podróżniczka. Znika na lata ale zawsze wraca

13.05.2014

Od ponad 50 lat żółwica Tina wędruje po świecie, ale mimo upodobania do dalekich podróży i niezależności, zawsze wraca do swego pierwszego właściciela, mieszkającego koło Cremony na północy Włoch. Właśnie wróciła znowu, po 7 latach nieobecności.

W ciągu ponad pół wieku Tina niewiele czasu spędziła ze swoim pierwszym właścicielem.

Włoska prasa podała, że 66-letni obecnie Franco Olzi z miejscowości Pieve San Giacomo w Lombardii otrzymał żółwia w 1956 roku, kiedy był małym chłopcem. Wkrótce potem Tina zniknęła. Cała jego rodzina w ciągu wielu następnych lat nie tylko pogodziła się z utratą zwierzęcia, ale niemal o nim zapomniała. Tymczasem Tina nieoczekiwanie pojawiła się 7 lat temu. Nie zatrzymała się jednak na dłużej, bo znowu uciekła.

Niedawno temu Olzi, który w czasie długich wypraw Tiny w nieznanym kierunku został ojcem, a potem dziadkiem, podczas spaceru w pobliżu swego domu znów zobaczył swoją żółwicę. Było to, jak zapewnił, prawie w tym samym miejscu, w którym odnalazł ją po raz pierwszy.

"Nie wierzyłem własnym oczom, ale to była ona, nie miałem co do tego żadnych wątpliwości"- zapewnił.

Aby nie dopuścić do następnych wieloletnich ucieczek, Franco Olzi postanowił podarować żółwicę swoim czterem wnukom, mieszkającym również koło Cremony. Dzieci obiecały trzymać ją w ogrodzie z solidnym ogrodzeniem.

PAP, lz  

[fot: sxc.gu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook