Jedynie prawda jest ciekawa


Żółtaczka typu C źle leczona w Polsce

10.04.2013

Leczenie osób chorych z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C powinno mieć priorytetowe znaczenie w polskiej ochronie zdrowia - powiedzieli w środę eksperci na konferencji prasowej w Warszawie.

Barbara Pepke, prezes Fundacji "Gwiazda nadziei" powiedziała, że w Polsce wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW C) może być zakażonych nawet 730 tys. osób. Zdecydowana większość z nich (około 80 proc.) została zakażona w placówkach służby zdrowia, w gabinetach stomatologicznych, a jeszcze częściej w szpitalach (podczas wykonywania drobnych zabiegów, ale również po operacjach).

Odwrotnie jest w Unii Europejskiej, gdzie szerzenie się wywołującego chorobę wirusa HCV niemal wyłącznie powodowane jest zażywaniem narkotyków w iniekcjach. W naszym kraju zarazek ten rzadko jest przenoszony podczas zabiegów akupunktury, kolczykowania lub tatuażu wykonywanych zainfekowanymi narzędziami. Również ryzyko zakażenia się poprzez kontakty seksualne jest niewielkie.

- W Polsce wina jest głównie po stronie służby zdrowia - powiedział 41-letni Tomasz Mańkus, który podejrzewa, że został zakażony zaraz po narodzinach, gdy jako wcześniak był w inkubatorze. 37-letni Arkadiusz Grabowski powiedział, że zakażono go 25 lat temu w trakcie operacji.

Pepke podkreśliła, że choć za występowanie WZW C głównie odpowiedzialna jest służba zdrowia, to leczenie tej groźnej choroby wciąż jest u nas niedostateczne. Na farmakoterapię trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy, a w niektórych regionach kraju nawet znacznie dłużej. Zdarza się, że chorzy przenoszą się do innego miasta, by przyśpieszyć rozpoczęcie terapii.

Dodała, że nie chodzi wcale o dużą grupę pacjentów, bo tylko 5 proc. chorych na WZW C korzysta z opieki specjalistycznej.

Według Polskiej Grupy Ekspertów HCV, chorobę wykryto dotąd jedynie u około 55 tys. osób (co roku przybywa 2 tys. nowych przypadków). Tymczasem chorych jest znacznie więcej, podejrzewa się, że u co najmniej 230 tys. (spośród 730 tys. zakażonych) osób rozwinęło się wirusowe zapalenie wątroby.

Większość z tych osób nie jest jednak świadoma swej choroby, gdyż nie odczuwa poważniejszych dolegliwości, jedynie zmęczenie, apatię i dolegliwości grypopodobne.

Prof. Prof. Anna Piekarska, kierownik kliniki chorób zakaźnych i hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi powiedziała, że choroba zwykle wykrywana jest przypadkowo albo dopiero wtedy, gdy chory ma już objawy poważnego uszkodzenia wątroby i wymaga leczenia specjalistycznego.

Arkadiusz Grabowski miał już silne zwłóknienia wątroby i początki marskości tego narządu, gdy wykryto u niego WZW C.

Podstawą leczenia jest terapia dwulekowa oparta na interferonie pegylowanym alfa oraz rybawirynie. Pomaga ona jedynie 54-63 proc. chorych, jeszcze mniej jest ona skuteczna o osób zakażonych wirusem HCV z tzw. genotypem 1 (pomaga 41-52 proc. chorych). W Polsce aż 84 proc. chorych jest zakażonych właśnie zarazkiem z genotypem 1, dlatego ocenia się, że na obydwa leki reaguje nie więcej niż połowa zakażonych.

Lepsze efekty daje terapia trójlekowa, w której poza interferonem i rybawiryną stosuje się również tzw. inhibitor proteazy. Jest ona skuteczna u 70-80 proc. chorych, którzy nie byli wcześniej leczeni. Jeśli mają oni za sobą terapię dwulekową jej skuteczność spada do 60 proc. Jeszcze mniej przydatna jest ponowna terapia dwulekowa, gdyż na skutek większej oporności wirusów na wcześniej zastosowane leki jej skuteczność spada do zaledwie 9-24 proc.

- Terapia trójlekowa w Polsce nie jest prawie w ogóle stosowana. Takim leczeniem objętych jest jedynie 1 proc. chorych - przyznała prof. Piekarska. Dodała, że powodem jest znacznie wyższy jej koszt. O ile terapia dwulekowa kosztuje 40 tys. zł, to za trójlekową trzeba zapłacić prawie 140 tys. zł.

Arkadiusz Grabowski powiedział, że od wielu miesięcy jest na liście pacjentów oczekujących na terapię trójlekową. Ponieważ nie może się jej doczekać próbuje wraz Fundacją "Godzina nadziei" zebrać potrzebne środki na leczenie. Terapia dwulekowa okazała się u niego całkowicie bezskuteczna.

Podobnie było u Tomasza Mańkusa, którego godziny dzieliły od śmierci, co przyznała prof. Piekarska.

Uratował go przeszczep wątroby, ale wirusy HCV zaatakowały nowy narząd. "Przeszczepy ratują życie, ale nie leczą choroby, która nadal się rozwija" - dodała specjalistka.

Barbara Pepke przekonywała, że chorych na WZW C należy lepiej leczyć nie tylko z powodów humanitarnych. Zastosowanie bardziej skutecznej terapii, choć droższej, jest też bardziej opłacalne dla budżetu państwa. "Wyliczenia jednoznacznie to potwierdzają" - potwierdziła prof. Piekarska.

PAP

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook