Jedynie prawda jest ciekawa


Zobacz ile powstaje kurpiowska palma

16.03.2014

Nawet przez całą zimę utytułowane twórczynie pracują nad wykonaniem wszystkich elementów potrzebnych do uwicia kurpiowskiej palmy wielkanocnej. W tym roku w Niedzielę Palmową w Łysych (Mazowieckie) po raz 45. odbędzie się konkurs na najpiękniejsze palmy.

Niedziela Palmowa to jeden z najważniejszych elementów tradycji i tożsamości Kurpiów. Od lat na uroczystości religijne do Łysych, których nieodłącznym elementem jest konkurs "Palma Kurpiowska" i jarmark folklorystyczny, przyjeżdżają tysiące osób. Twórcy pokazują najpiękniejsze palmy, które obowiązkowo muszą być niesione w uroczystej procesji.

Konkurs przez lata słynął z bardzo wysokich palm, których wysokość sięgała nawet 14 metrów. Jednak w ostatnich latach, aż tak wysokich palm już nie ma. Najwyższe mają po 6-7 metrów, ale należą do rzadkości. Dominują jednak palmy średnie o wysokości od półtora metra po 3-4 metrowe, bo są wygodniejsze w transporcie.

Na przestrzeni lat liczba palm zgłaszanych do konkursu w danym roku bywała różna. Rekord – 250 - padł w 2012 r. - wynika z danych Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, które współorganizuje konkurs.

Palmę na jubileuszowy 45. konkurs, który odbędzie się 13 kwietnia, przygotowuje wielokrotna laureatka tej imprezy Halina Nosek ze wsi Lipniki. Wygrała ona między innymi 40. edycję imprezy. Jej palmę uznano wówczas za najpiękniejszą pośród 192 palm zgłoszonych przez twórców indywidualnych. Pani Nosek urodziła się na Kurpiach, potem wyjechała z rodzicami na Ukrainę, wróciła jednak w rodzinne strony. Palmy robiła kiedyś jej teściowa, robi również córka. "Przygotowania trwają całą zimę. Zajmuje to bardzo dużo czasu, jeśli chce się zrobić dużą i dobrą, piękną palmę" - powiedziała PAP Nosek. Co roku przygotowuje ona palmę o wysokości około czterech metrów. Jak mówi, wyższą trudno jest nieść, transportować. Przygotowania są tak długie dlatego, że bardzo misternie wykonany jest każdy element każdego bibułkowego kwiatka, jaki znajdzie się na palmie. Nosek najpierw wykonuje poszczególne listki, które tworzą płatki – mocuje się je do środków, by powstał kwiatek. Twórczyni mówi, że trwa także dobór kolorów. Na jedną palmę – bez elementów z dekoracyjnego rozgałęzionego czuba charakterystycznego dla palmy z Kurpiowszczyzny - potrzeba ponad 250 kwiatków.

Do ich wyrobu - zgodnie z tradycją - używa się bibuły gładkiej albo karbowanej. Żadna inna papierowa "nowinka", np. z wykorzystaniem brokatu czy inne materiały dekoracyjne, np. wstążki czy tkaniny - jest niedopuszczalna. "Nie ma tu pola na modę. Palma musi mieć tradycyjny styl. Musi być zgodna z tradycją" - podkreśla Halina Nosek.

Twórczynie zazwyczaj robią swoje "arcydzieła" w tajemnicy przed konkurencją, nie zdradzają koncepcji, podpatrują potem efekt swoich prac podczas konkursu. Inaczej jest, gdy palmę wykonuje grupa, np. uczniowie z danej szkoły.

Pierwszy konkurs na palmę kurpiowską odbył się w Łysych w 1969 r. Kurpiowskie palmy są uwite wokół drewnianej tyczki z elementów zielonych - głównie sosnowego igliwia lub borowiny i bibułowych kwiatów, choć w ostatnich latach żywych elementów zielonych jest coraz mniej. Palmy mają też charakterystyczny ozdobny czub. Kwiaty słyną z precyzji i mistrzostwa wykonania. Najpiękniejsze palmy zdobią kościoły, muzea. Muzealnicy mówią, że to prawdziwe dzieła sztuki, arcydzieła, skomponowane kolorystycznie, harmonijne i bardzo starannie przemyślane.

PAP, lz

[fot: CCWikimedia/Andrzej Gondek]

Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 8. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook