Jedynie prawda jest ciekawa


Zniszczył wazę wartą milion dolarów

18.02.2014

Miejscowy artysta zniszczył wartą milion dolarów wazę autorstwa chińskiego artysty i dysydenta Aia Weiweia w muzeum w Miami, aby zaprotestować przeciw niesłusznej, jego zdaniem, koncepcji artystycznej tej placówki.

Jak wynika z relacji pracowników ochrony w Perez Art Museum Miami, 51-letni Maximo Caminero wziął w ręce kolorową wazę autorstwa chińskiego artysty i dysydenta Aia Weiweia, a gdy kazano mu odstawić ją na miejsce, rozbił dzieło sztuki o podłogę. Incydent wydarzył się w niedzielę, ale muzeum potwierdziło go dzień później.

Po zatrzymaniu Caminero mówił, że zniszczył wazę w symbolicznym geście protestu, ponieważ muzeum nie wystawia dzieł miejscowych artystów, za to prezentuje sztukę twórców o międzynarodowej sławie.

Mężczyzna usłyszał zarzut rozmyślnego zniszczenia cudzej własności. Zgodnie z amerykańskim prawem sprawcy grozi do pięciu lat więzienia, jeśli wartość zniszczonego przedmiotu przekracza 1000 dolarów.

Muzeum w oświadczeniu wydanym późnym wieczorem w poniedziałek potępiło czyn Caminero jako "niszczycielski akt wandalizmu", który świadczy o braku szacunku "wobec innego artysty i jego twórczości, samego muzeum i naszej społeczności". Zapowiedziano, że kolejna wystawa będzie prezentowała prace lokalnego twórcy.

Ai Weiwei jest jednym z najbardziej znanych na świecie chińskich artystów. Zajmuje się rzeźbą, architekturą, fotografią i filmem, tworzy też instalacje, zasłynął jako współtwórca narodowego stadionu w Pekinie. Naraził się władzom Chin, nazywając chińskich przywódców "gangsterami", prowadził też kampanię społeczną, która miała zmusić rząd do opublikowania pełnej liczby ofiar trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 roku.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook