Jedynie prawda jest ciekawa


Zniknie tęcza z Placu Zbawiciela

05.08.2015

Kontrowersyjna tęcza ma zniknąć z placu Zbawiciela. Jak pisze „Rzeczpospolita” instalacja ma zostać rozebrana za dwa tygodnie. Być może pojawi się w innym miejscu stolicy, ale na razie nie wiadomo, co się z nią stanie.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, na wcześniejsze rozebranie tęczy zgodził się stołeczny ratusz oraz właściciel instalacji Instytut Adama Mickiewicza. - To była nasza wspólna decyzja – mówi „Rzeczpospolitej” Agnieszka Kłąb, rzecznik urzędu miasta.

Urzędniczka nie wyjaśnia jednak, dlaczego zdecydowano się na wcześniejszy demontaż instalacji.

Gazeta wskazuje, że decyzja władz Warszawy może dziwić, ponieważ Hanna Gronkiewicz-Waltz w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” mówiła nie tak dawno, że tęcza „to bardzo ładna instalacja artystyczna nawiązująca do czasów Noego, sprzed kilku tysięcy lat, a w jej odczuciu, tęcza jest symbolem starobiblijnym”.

„Starotestamentowym. Symbolizuje pojednanie nieba i ziemi. Instalacja mogłaby zostać na stałe. Ale to decyzja wszystkich warszawiaków” - dodała.

Tęcza ustawiona na placu Zbawiciela jednak od początku budziła zrozumiały sprzeciw. Jej ustawienie w takim miejscu, tuż przed kościołem Najświętszego Zbawiciela, wyglądało jak prowokacja. Tęcza, będąca symbolem presji mniejszości seksualnych budziła sprzeciw w tym miejscu od początku. Jednak władze stolicy uznawały, że mogą ją tak postawić, a wszelka krytyka nie powinna mieć miejsca.

Tęcza wiele razy była podpalana, ale zawsze ratusz wydawał ogromne pieniądze na jej odbudowę. Choć w sposób oczywisty tęcza nie była akceptowana przez mieszkańców Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz uznawała, że tęcza ma stać. Tym bardziej cieszy, że jednak zniknie z Placu Zbawiciela. Oby zniknęła na dobre…

PAP/mmil

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook