Jedynie prawda jest ciekawa


Znika tęcza z Placu Zbawiciela

18.08.2015

Nowa lokalizacja instalacji nie jest jeszcze znana.

Album pamiątkowy z archiwalnych zdjęć, miniatura w gablocie na ul. Marszałkowskiej oraz dokument Michała Bielawskiego – to elementy symbolicznego pożegnania „Tęczy”. Instalacja Julity Wójcik pod koniec roku zniknie z placu Zbawiciela.

Pożegnanie z Tęczą 2015” to symboliczna akcja zorganizowana przez portal culture.pl oraz Instytut Adama Mickiewicza. Ma zachęcić i zebrać warszawiaków czujących związek z „Tęczą” do pożegnania się z nią.

Organizatorzy zachęcają do dzielenia się swoimi zdjęciami z „Tęczą”. Jeśli ktoś jeszcze nie ma swojego, to będzie mógł je zrobić 22 i 23 sierpnia w Fotomacie, który stanie na Placu Zbawiciela. Z nadesłanych i oznaczonych tagiem #przemineloztecza na Facebooku oraz Instagramie fotografii powstanie potem wirtualny album.

Jesienią zaplanowane są dwie akcje artystyczne, jedną z nich przygotuje aranżerka „Tęczy” Julita Wójcik, w ramach drugiej artystka Mirella von Chrupek odsłoni swoją miniaturę związaną z instalacją oraz Placem Zbawiciela w gablocie przy ul. Marszałkowskiej.

Kolejnym elementem pożegnania będzie premiera dokumentu artystycznego „Tęcza”, na początku przyszłego roku. Jego autorem jest Michał Bielawski, reżyser filmów dokumentalnych „1989”, „Drużyna” oraz „Mundial. Gra o wszystko”.

Instalacja pojawiła się pięć lat temu w Wigrach, przy osypujących się murach kamedulskiego klasztoru, potem przez kilka miesięcy stała przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Na Placu Zbawiciela znalazła się latem 2012 roku dzięki inicjatywie Instytutu Adama Mickiewicza. Z końcem grudnia wygaśnie porozumienie między Instytutem a m.st. Warszawa, w związku z czym „Tęcza” stanie w innym miejscu.

"Nie znamy jeszcze nowej lokalizacji" — powiedziała rzeczniczka prasowa Instytutu Adama Mickiewicza Magdalena Mich.

"Na portalu culture.pl zapytaliśmy internautów, gdzie widzieliby dla niej nowe miejsce. Było bardzo wiele różnych propozycji, od BUW-u, przez Plac na Rozdrożu, aż po Wawel. Rozmawiamy z dwoma potencjalnymi partnerami, konsultujemy to z autorką „Tęczy” Julitą Wójcik" — dodała.

Julita Wójcik, twórczyni „Tęczy”, jest performerką oraz autorką akcji artystycznych. Ukończyła Wydział Rzeźby na gdańskiej ASP, jest znana m.in. z akcji „Obieranie ziemniaków” w Zachęcie, w trakcie której ubrana w fartuch artystka siedziała na taborecie i obierała ziemniaki, by zwrócić uwagę na sytuację kobiet w Polsce, do których to zajęcie jest często przypisane. Za „Tęczę” otrzymała Paszport „Polityki” w kategorii Sztuki Wizualne za 2012 rok.

Instalacja wykonana przez Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego „Tęcza” ma 9 metrów wysokości i 26 metrów rozpiętości, waży ponad osiem ton i składa się z tysięcy sztucznych kwiatów przymocowanych do metalowej konstrukcji. Siedem razy została podpalona, ostatnio na początku grudnia 2014 roku. Wielokrotnie odbywały się pod nią protesty – zarówno za usunięciem jej, jak i za pozostawieniem.

„'Tęcza' to projekt, który wzbudza bardzo duże emocje. Śledzimy to, co mówi się o niej w mediach oraz w internecie. Na Facebooku są grupy gromadzące społeczność sympatyków 'Tęczy', które chciałyby, aby ta została na Placu Zbawiciela. Pojawiają się również głosy z drugiej strony" — skomentowała Magdalena Mich.

"Naszym zdaniem Plac świetnie się sprawdził jako miejsce prezentacji sztuki publicznej w Warszawie. „Tęcza”, zarówno jak palma na rondzie de Gaulle’a, spotykają się z bardzo przychylnymi opiniami naszych gości zagranicznych. W ramach wizyt studyjnych gościmy kilkaset osób rocznie z Europy i spoza, nie tylko ze środowisk artystycznych, wszystkim bardzo podoba się „Tęcza” oraz palma" — stwierdziła.

Jak zauważyła, to czy coś nowego stanie na placu Zbawiciela nie zależy od Instytutu.

"To przede wszystkim miasto inicjuje nowe instalacje. Naszym zdaniem Plac sprawdza się świetnie" — oceniła.

Ani słowa o tym, że „Tęcza” na pl. Zbawiciela jest przede wszystkim symbolem środowisk homoseksualnych. Najlepiej udawać, że się nie widzi problemu.

mly/PAP

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook