Jedynie prawda jest ciekawa


Znakomity pomysł! Sztuka Mrożka z udziałem publiczności w ośrodku TVP w Krakowie

09.11.2017
teatr09112017
Znakomity pomysł! Sztuka Mrożka z udziałem publiczności w ośrodku TVP w Krakowie

W ramach tego projektu publiczność ma możliwość oglądania nietypowych, a często alternatywnych - offowych spektakli teatrów z całej Polski. Inicjatorom chodziło o to, by wzbogacić ofertę teatralną miasta i przypomnieć, że ośrodek telewizji w Krakowie nadal istnieje.

"W tym samym studiu TV, skąd emitowaliśmy kiedyś "na żywo" znakomite teatralne spektakle TV na antenę ogólnopolską, teraz robimy +teatr w telewizji+. Raz w miesiącu proponujemy widzom i przyjaciołom telewizji Kraków przedstawienie, które nie wymaga ani wielkich nakładów, ani budowy wielkiej scenografii - jest skromne i kameralne, ale niesie jakieś przesłanie. Chcemy, by był to teatr o ludziach i o życiu, z odniesieniami do rzeczywistości. Ma to być teatr przyjazny widzowi, jesteśmy wierni tekstom autorów i staramy się nie eksperymentować" - powiedział PAP dyrektor Oddziału TVP w Krakowie, Bogdan Wasztyl.

13 listopada widzowie obejrzą jednoaktówkę Sławomira Mrożka pt. "Serenada" w reż. Piotra Wojdyło - dziennikarza TVP. Przedstawienie przygotował młody zespół Teatru Prima Aprilis, współpracujący z Centrum Młodzieży im. Dr H. Jordana, a lalki do spektaklu wykonała Magda Studnicka.

"Byłem w TVP Kraków na poprzednim spektaklu +Shirley Valentine+ Willy'ego Russella i widziałem tłum publiczności, która owacjami na stojąco nagrodziła ten monodram. TVP w Krakowie to był kiedyś bardzo ważny i znaczący ośrodek, tworzący znakomite spektakle telewizyjne" - powiedział PAP dyrektor Narodowego Starego Teatru Marek Mikos.

Teatr TV był przez lata markowym produktem Ośrodka Telewizji w Krakowie. W ciągu 55 lat wyprodukowano, zarejestrowano lub wyemitowano tu "na żywo" 520 spektakli dla dorosłych i 340 przedstawień dla dzieci. Historia teatru telewizji w OTV Kraków została opisana w 500-stronicowej monografii "Teatr ogromny. 55 lat teatr tv w Krakowie", autorstwa byłej redaktorki teatralnej TVP - Barbary Biel, a wydanej w ubiegłym roku przez TVP Kraków.

"Dla mnie są tylko dobre albo złe sztuki teatralne, a nie awangardowe lub klasyczne. Postanowiliśmy w tych biednych dla kultury czasach zademonstrować, że nie rezygnujemy z kulturotwórczej roli telewizji regionalnej - powiedział dyrektor artystyczny Teatru w Telewizji Grzegorz Kempinsky.

Poniedziałkowe przedstawienie będzie "teatrem na żywo" z publicznością, ale nie będzie rejestrowane przez telewizje. "Chcemy znaleźć partnerów i sponsorów, aby pozyskać środki na rejestrację i emisję telewizyjną spektaklu. Mam nadzieję, że grudniowy spektakl uda nam się już transmitować na żywo poprzez Internet, we współpracy z ośrodkiem mediów interaktywnych - podkreślił Wasztyl.

PAP

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook