Jedynie prawda jest ciekawa


Zmarł pomywacz królewskich rąk

23.09.2012

W wieku 82 lat na terenie swojej posiadłości w Szkocji zmarł Peter Houison Craufurd, który nosił niezwykły i zaszczytny tytuł pomywacza królewskich rąk. Tytuł przeszedł na jego spadkobiercę, ale może stać się zbędny.

Jak donosi "Sunday Telegraph", funkcja pomywacza królewskich rąk jest jedną z najbardziej niezwykłych na królewskim dworze. Choć posiadaczem tytułu jest tylko jedna osoba, funkcja sprawowana jest przez trzy osoby. Dwie pozostałe odpowiedzialne są za dzban, miskę i tacę z płóciennym ręcznikiem.             

Houison Craufurd, posiadacz posiadłości ziemskiej Craufurdland Castle w szkockim regionie Ayrshire, piastował funkcję w pałacu Holyroodhouse, będącym oficjalną szkocką rezydencją brytyjskich monarchów w Edynburgu.    

Za każdym razem, gdy monarcha zamierzał zatrzymać się w Holyroodhouse, pomywacz zwracał się z pisemnym zapytaniem do Pałacu Buckingham, czy jego usługi będą potrzebne, na ogół otrzymywał odmowę.           

Dwór Elżbiety II dał mu listownie do zrozumienia, że jego usługi nie będą więcej potrzebne. Houison Craufurd ręce królowej umył raz w 1954 r., w rok po koronacji. Wcześniej jako ośmiolatek Craufurd mył ręce Jerzemu VI.         

Spadkobierca Petera Houisona Craufurda, jego syn Alex, dowie się, czy jego funkcja jest wciąż potrzebna dopiero po tym, jak na tronie zasiądzie następca Elżbiety II - książę Walii Karol.             

Peter Houison Craufurd był 28. z kolei posiadaczem niezwykłego tytułu pomywacza królewskich rąk. Otrzymał go jeden z jego przodków od króla Jakuba V za to, że przegonił rzezimieszków dybiących na życie monarchy.

PAP

[fot.sxc.hu] 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook