Jedynie prawda jest ciekawa


Złóż życzenia swemu kotu

17.02.2012

17 lutego to Światowy Dzień Kota. Nic dziwnego, wszak te mięsożerne drapieżniki zadomowiły się pod naszym - ludzkim - dachem już 9500 lat temu. To wystarczająco dużo czasu, by koty zajęły znaczące miejsce w gospodarstwach domowych. Bywa, że wręcz przejmują rolę gospodarza.

Tak czy inaczej, są teraz najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Równocześnie zachowały nieograniczoną autonomię i nikt im nie robi awantury kiedy wracają do domu po kilu, kilkunastu dniach hulanki w najciemniejszych zakątkach miasta.

Człowiek sam wziął sobie na głowę tego niepokornego i czasami mrukliwego kompana. Koty udomowiono z powodu ich zdolności do niszczenia szkodników. Na przykład myszy. Co z tego, skoro teraz większości z nich nie chce nawet ruszyć się z wygodnego fotela albo kanapy. Z przydatnego narzędzia do unicestwiania wroga kot stał się darmozjadem, którego należy głaskać i odżywiać. O dziwo, większości "właścicieli" kotów ten układ bardzo odpowiada. Tak na marginesie, z tego zrobił się całkiem spory przemysł napędzający sprytnym producentom gigantyczne zyski dzięki naiwności wielbicieli kociej urody i ich domniemanej inteligencji. Ciekawe swoją drogą, ilu prezesów firm produkujacych kocią, coraz doskonalszą żywność, ma prywatne koty na utrzymaniu.

Skąd w ogóle wziął się kot? Przodkiem kota domowego jest kot nubijski – według poglądów większości współczesnych naukowców różnice pomiędzy kotem domowym i nubijskim są tak niewielkie, że należą one do tego samego podgatunku. Istnieją rozbieżności w kwestii daty udomowienia kota. Większość źródeł sugeruje lata 4000 – 3700 p.n.e., a miejscem w którym miało do tego dojść była Nubia. Istnieją jednak dowody (grób kota z Cypru sprzed ok. 7500 r. p.n.e.), że domestykacja kota zaczęła się znacznie wcześniej i trwała kilka tysięcy lat, a jej miejscem był obszar Żyznego Półksiężyca. Już ok. 2000 r. p.n.e. kot był pospolicie hodowany w Egipcie. Wykorzystywany był do tępienia gryzoni zagrażających zapasom żywności osiadłych ludzi, do pozyskiwania futer, a nawet mięsa (Boliwia, Chiny), również do celów naukowych. Był obiektem kultu w starożytnym Egipcie, gdzie wiązano go z boginią Bastet, a zwłoki kotów mumifikowano. Pożyteczny jako zwierzę tępiące szkodliwe gryzonie (o ile zabierze się wreszcie do roboty), może wyrządzać szkody wśród drobnych ptaków śpiewających. Wyhodowano wiele ras kota domowego, różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów; współczesne wzorce niektórych starszych ras znacznie odbiegają od ich wcześniejszych cech (jak w przypadku kotów perskich czy syjamskich). Znaczna liczba kotów domowych żyje samodzielnie w miastach (w Polsce są to tzw. koty piwniczne lub dachowce).

Koty żyjące na wolności mogą przetrwać średnio do 8 lat, natomiast koty trzymane w domu osiągają do 20 lat. To rzeczywiście dowód na to, że informacje o ich inteligencji i wyjątkowej żywotności mogą być zbliżone do prawdy. Koty wiedzą jak się ustawić by zapewnić sobie jak najlepsze warunki przetrwania. Poza tym to niezbity dowód na to, że są to zwierzęta wyjątkowo cwane. 20 lat na cudzym garnuszku - to mało który człowiek potrafi. Pomijając oczywiście wiek szczenięcy. Na szczęcie każdy kot żyje tylko raz. Na długość życia wpływa szereg czynników, takich jak: płeć, styl życia, zwyczaje. Według statystyk wykastrowane zwierzęta żyją dłużej niż niewykastrowane. Najdłużej żyjącym kotem według Księgi rekordów Guinnessa była kotka imieniem Creme Puff (1967–2005), która przeżyła 38 lat i 3 dni. Nic dziwnego, kobiety żyją dłużej. Nawet wśród kotów obowiązuje ta rażąca niesprawiedliwość i dyskryminacja płci.

Koty znane są z tego, że nawet cudzy dom uważaja za swoje niepodzielne królestwo. W związku z tym znaczą "swój" teren również tam. Znaczenie terenu polega na ocieraniu się kota o ściany, meble czy nogi właściciela, co może być odebrane jako przejaw sympatii. taka to sympatia - przedmiotowe wykorzystanie człowieka i tyle! Kocury oprócz ocierania, swój teren zaznaczają moczem - taka to arsytokracja - o innym, bardziej intensywnym zapachu niż ich normalny mocz.

Co należy do ulubionych rozrywek kota? No cóż... Koty zwykle śpią od 12 do 16, a średnio 13-14 godzin. Niektóre koty mogą spać nawet 20 godzin w ciągu doby. To tyle na ten temat.

Koty są często opisywane jako zwierzęta samotne. To mit! W rzeczywistości są z natury towarzyskie. Ale nie należy wyciągac z tego zbyt pochopnych wniosków. Te zwierzęta mają słabo rozwinięty instynkt stadny. W stanie dzikim same dbają o swoje podstawowe potrzeby (bezpieczeństwo, pożywienie). Dzikie koty żyją najczęściej w koloniach, lecz nie tworzą stada, gdyż każdy osobnik dba sam o siebie. Starsze zwierzęta niekiedy wykazują agresję wobec młodych.

Relacja pomiędzy ludźmi a kotami domowymi przez tysiące lat nabrało cech symbiozy. Koty dostrzegają różnice gatunków i wiedzą, że ich opiekunowie nie są kotami. Potwierdza to różnica między językiem ciała używanym przez kota w kontaktach z ludźmi a tym używanym wobec przedstawicieli swojego gatunku. Niektórzy zoologowie uważają, że kot traktuje opiekuna jak zastępczą matkę, pozostając w stanie "przedłużonego dzieciństwa". Wygodne prawda?

Kot nie znosi złego traktowania i jest pod tym względem bardzo pamiętliwy. Dobrze traktowany, przywiązuje się do swego właściciela i na swój powściągliwy sposób okazuje mu przyjazne uczucia, wybiega na spotkanie, wychodzi na spacery, towarzyszy przy pracy, domaga się głaskania itp. Jednym zdaniem - jest wyniosły i chce być nieustannie w centrum uwagi i uwielbienia. Ewentualnie wolałby żeby dać mu święty spokój i regularnie pełną miskę pod nos.

Koty nie używają tak jak inne zwierzęta jakichkolwiek zbiorników wodnych do mycia się. Czyszczą swoje futro kilkakrotnie w ciągu dnia, liżąc sierść, a tam gdzie nie sięgają językiem – zwilżoną językiem łapą, wycierają dokładnie całe ciało. Język kota jest szorstki (posiada wiele małych "haczyków"), przez co skutecznie wygładza sierść, usuwa brud z futra i siwe, obumarłe włosy. Połykanie włosów w trakcie higieny kota może prowadzić do zakłaczenia, czyli powstawania pilobezoarów (zwanych także wypluwkami, lub potocznie kłaczkami). W usunięciu zakłaczenia pomaga kotu jedzenie trawy oraz niektórych rodzajów surowego mięsa, dzięki czemu jego układ trawienny działa lepiej i nie jest zanieczyszczony.

Występuje około stu ras kota domowego; są nagie sfinksy, jak i długowłose persy. Różne organizacje felinologiczne uznają różne rasy (standardy ras różnych organizacji również mogą być inne). W Polsce najczęściej spotyka się z rasami uznanymi przez FIFe, która wydzieliła cztery kategorie.

Wszyscy wiemy, że najczęściej to my jesteśmy potrzebni kotu i to on czerpie największe korzyści z tej międzygatunkowej symbiozy. Jednak godzimy się na to bezwarunkowo. Dlaczeo - tego nikt nie wie i to jest największa kocia tajemnica.

Wikipedia.org, DOL
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook