Jedynie prawda jest ciekawa


Zlot starych ciuchci

04.09.2012

Jak poinformowała Katarzyna Szczerbińska, kierowniczka Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zabytkowe parowozy po przyjechaniu na stację w Jaworzynie Śląskiej, wjadą na teren muzeum, gdzie odbędzie się ich prezentacja.

"Zademonstrowane zostaną czynności wykonywane przy codziennej obsłudze parowozu m.in. uzupełnianie węgla, nalewanie wody przed wyjazdem w trasę, kontrola i regulacja maszyn" - mówiła Szczerbińska.

Odwiedzający muzeum będą mogli wejść do wybranych parowozów, dowiedzieć się o ich działaniu, historii, a także o przebytych trasach. Pokazy zabytkowych parowozów na terenie lokomotywowni będą trwały przez cały dzień.

Według Szczerbińskiej szczególną atrakcją będzie wieczorny koncert na terenie muzeum, bowiem w rolę aktorów wcielą się parowozy, które w szczególnej aranżacji w otoczeniu świateł, pary i fantastycznych dźwięków twórców zespołu "Babu Król" stworzą niepowtarzalne artystyczne widowisko.

Z kolei parowozy w towarzystwie olbrzymich lalek - mówiła kierowniczka - stworzonych i poruszanych przez członków grupy teatralnej "Klinika Lalek", zaprezentują bajeczny świat opowiedziany oczami maszyn epoki pary.

Organizatorzy - Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku - spodziewają się co najmniej 6 parowozów, w tym parowozu produkcji BR35 1019-5 wyprodukowanego w zakładach Borsing Berlin w 1936 r. Parowóz ten, to lokomotywa pospieszna o masie 175 t, poruszająca się z prędkością maksymalna 130 km/h. W 1936 r. kosztowała 193 521 Reichsmarek. Obecnie pozostaje własnością klubu z Cottbus.

Kolejnym parowozem, który zawita do Jaworzyny jest BR52 8080-5, czyli niemiecka lokomotywa wojenna o uproszczonej konstrukcji zbudowana w 1944 r. w Berlinie. Zrekonstruowana w 1963 r.

Z kolei Czechy będzie reprezentować parowóz 213.901 - lokomotywa przemysłowa, zbudowana do prowadzenia prac manewrowych, wyprodukowany w 1954 r. w zakładach Źeskomoravsk  Koleben Daĺek. Odrestaurowany przez Klub Przyjaciół Pojazdów Kolejowych z Brna.

Polskie parowozy uczestniczące w paradzie to m.in. TKt48-18 - polski parowóz tendrzak, zbudowany do prowadzenia składów towarowych i lekkich pociągów osobowych w obrębie dużych aglomeracji miejskich. Lokomotywę zbudowano w zakładach im. Józefa Stalina w Poznaniu w 1951 r. (dawniej Zakłady im. Hipolita Cegielskiego). W 2010 r. poddana naprawie wróciła na tory. Masa parowozu to 98 t, porusza się z prędkością 80 km/h.

Z parowozowni Wolsztyn przyjedzie seria polskich parowozów przeznaczonych do prowadzenia pociągów pasażerskich lub lekkich składów pospiesznych. Osiągają one prędkość 100 km/h. Lokomotywa Ol49-59 wyprodukowana została w 1953 r. w Zakładach im. Feliksa Dzierżyńskiego (dawniej Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Chrzanowie).

Gala Parowozów zakończy się w nocy. Natomiast w niedzielę 30 września na terenie bocznicy nadal będzie można oglądać parowozy, zwiedzić zabudowania zabytkowej lokomotywowni, a także przejechać się taborem kolejowym.

PAP/JKUB

[fot. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa]


Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook