Jedynie prawda jest ciekawa


Złomy jadą do Grecji

15.09.2012

Duże fiaty, żuki, nysy, wartburgi - w sumie około 190 aut produkowanych w dawnym bloku wschodnim - wyruszyło w sobotę z Katowic na Półwysep Peloponeski w Grecji. To już szósta edycja rajdu Złombol, którego uczestnicy zbierają pieniądze dla domów dziecka.

Od piątku do soboty na linii startu w centrum Katowic meldowały się polonezy, fiaty, nysy, żuki, NRD-owskie wartburgi i trabanty, a także czeski symbol socjalizmu trzykołowy velorex oskar.          

Rajd zorganizowali miłośnicy "komunistycznych" aut, czyli Martyna Kinderman i Marcin Tetzlaff. "Złombol to akcja charytatywna. Jedziemy na kraniec świata, żeby zebrać pieniądze dla dzieci ze śląskich domów dziecka, w tym roku jedziemy na Półwysep Peloponeski. Po raz pierwszy dołączają do nas ekipy z Niemiec i Holandii" - powiedziała PAP Kinderman.           

Darczyńcy, którzy chcą pomóc dzieciom, mogli wykupić powierzchnię reklamową na samochodach biorących udział w rajdzie. W ciągu poprzednich edycji zebrano tym sposobem ok. 500 tys. zł, w tym roku ok. 250 tys. zł.          

Za zebrane pieniądze najczęściej w grudniu każdego roku kupowane są prezenty. Dzieci piszą listy do Świętego Mikołaja i na ich podstawie uczestnicy rajdu starają się realizować marzenia dzieci - m.in. konsole playstation, prostownice do włosów, sztalugi, pastele, książki, przytulanki, skakanki.            

W pierwszym rajdzie, w 2007 roku, uczestniczyły tylko dwa samochody. W kolejnych - 12 i 21. W 2010 r. pojazdów było już 121,  w ubiegłym roku 130.   

Kinderman pojedzie fiatem 125p, który przetrwał jak dotąd wszystkie edycje Złombola. "Nie poruszamy się kolumnami, jedziemy raczej w grupach. Mamy ze sobą części samochodowe i po drodze nawzajem sobie pomagamy. Do Grecji powinniśmy dojechać w ciągu pięciu dni" - dodała Kinderman.

Uczestnicy rajdu odwiedzili w ciągu sześciu edycji m.in. Monako, daleką północ Europy i Azję oraz słynne szkockie jezioro Loch Ness. 

PAP

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

  1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

    Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

    W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

  2. anna-bikont 21.05.2018

    Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

    "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

  3. pawlikowski 20.05.2018

    Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

    Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

  4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

    Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

    W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

  5. tanks 17.05.2018

    VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

    Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

  6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

    Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

    Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

  7. lars-von-trier 16.05.2018

    Skandal na festiwalu w Cannes!

    Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

  8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

    Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

    Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook