Jedynie prawda jest ciekawa


Światowy zjazd Morsów

09.02.2012

- Tegoroczny zlot może być rekordowy pod względem liczby uczestników. Udział w całej imprezie potwierdziło już 1˙480 osób. Docierają do nas informacje, że do kąpieli w niedzielę mogą przystąpić dodatkowe morsy - powiedziała Anna Najgebaur, kierownik Biura Promocji i Informacji Turystycznej Mieleńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Udział w imprezie zapowiedziały morsy z niemal całej Polski oraz z Czech, Niemiec, Szwecji i Stanów
Zjednoczonych. IX edycja zlotu ma wyjątkowo bogaty program. Morsy będą m.in. codziennie ćwiczyć na plaży aerobic, wezmą udział biegach w śniadaniowych,  sztafetowych mistrzostwach w nordic walkingu, turnieju "Mrozoodporni 2012" oraz podchodach. Podczas zlotu odbędzie się również seminarium  "Morsowanie a zdrowie - czyli zalecenia, porady i aspekty zdrowotne zimowych kąpieli z naukowego punktu widzenia", które poprowadzą prof. Zbigniew Dąbrowski i dr Aneta Teległów z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz mors z Mielna dr nauk medycznych Leszek Kosiński.

Finałem czterodniowej imprezy będzie wspólna kąpiel uczestników w Bałtyku. Morsy wejdą do wody w niedzielę  w samo południe. Na plażę dotrą w barwnym korowodzie.

Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie odbywa się bez przerwy od 2004 r. Pomysł organizacji imprezy
wziął się od cotygodniowych zimowych kąpieli w Bałtyku 20 morsów z Koszalina i Bobolic.

W pierwszym zlocie wzięło udział 122 morsów. Później ich liczba stale rosła. Druga edycja zgromadziła 301 uczestników, trzecia - 489, czwarta - 570, piąta - 872, szósta - 1 164, siódma - 1˙462, ósma - 1˙312.

W mieleńskiej imprezie dotychczas brali udział mieszkańcy czterech kontynentów: Europy, Afryki, Azji i Ameryki Północnej.

W 2010 r. podczas VII zlotu zgromadzone w Mielnie morsy ustanowiły nie pobity do dziś Rekord Guinnessa w największym "Zanurzeniu Misiów Polarnych". Do Bałtyku weszło wówczas 1 054 morsów.

Mieleńskie morsy mocno w ten sposób podniosły poprzeczkę w tej dziedzinie. Do ustanowienia pierwszego rekordu, co stało się 1 stycznia 2009 r. w Nowym Jorku, wystarczyło zaledwie 579 morsów.

Autorami tamtego wyczynu byli członkowie organizacji All Knights Alliance, Klubu Misiów Polarnych oraz Fundacji "Pomyśl Życzenie" z Long Beach.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Zlotu Morsów jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach programu  "South Baltic Winter Bathing Events" (Zimowe kąpiele w Bałtyku Południowym). Mielno na imprezę dostało 82 tys. euro. Udział gminy w unijnym programie spowodował też, że morsy po raz pierwszy stały się towarem eksportowym Mielna. Gmina pomogła w organizacji podobnej imprezy władzom szwedzkiego Bastad. Tamtejszy zlot odbył się w grudniu ub.r. Obie imprezy UE wspomogła
łącznie 140 tys. euro.


PAP
fot.sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook