Jedynie prawda jest ciekawa


Zero palenia

08.12.2011

Ograniczanie palenia będzie postępować, niedługo czeka nas dyskusja nad zakazem palenia w zakładach pracy, a w przyszłości - być może w całym kraju - uważają uczestnicy konferencji "Tytoń albo zdrowie", która podsumowuje 20 lat akcji "Rzuć palenie razem z nami".

Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się w czwartek w Warszawie. Jego organizatorem jest Wszechnica Polska. - Chcielibyśmy, żeby Polacy byli coraz zdrowsi. Jednym z największych wyzwań Polski jest to, że niestety odstajemy od tych standardów europejskich jeżeli chodzi o zdrowie - tłumaczył na spotkaniu z dziennikarzami prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) zwracał uwagę na konsekwencje palenia tytoniu - dotyczące zdrowia publicznego, strat fizycznych oraz aspektów społecznych i ekonomicznych. - Sprawa chorób tytoniowych ogniskuje wszystkie problemy zdrowia publicznego w Polsce - ocenił.

Zdaniem Piechy obowiązujący od roku zakaz palenia w miejscach publicznych, nie jest ostatnim słowem, jeżeli chodzi o nowelizację ustawy antytytoniowej. - Sądzę, że będzie zaostrzenie przepisów dotyczących zakazu palenia. W takiej awangardzie dzisiejszych legislacyjnych dokonań jest Finlandia, która - oczywiście z określonym wyprzedzeniem - planuje ustawowo w 2040 r. zakaz palenia na terenie całego kraju - powiedział Piecha. - W dalszym ciągu będzie trend do ograniczania palenia tytoniu w cywilizowanym świecie.

W podobnym tonie wypowiadał się zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Olgerbrand. Jego zdaniem należy rozpocząć dyskusję, czy wprowadzić zakaz palenia w zakładach pracy. - Następuje pewna niesprawiedliwość społeczna: palący pracuje krócej o tych pięć-sześć papierosów dziennie razy 10-15 minut. Z punktu widzenia pracodawcy to jest czysta strata, a niepalący pracownik czuje się poszkodowany - powiedział wiceszef GIS.

- Zgadzam się, że trzeba tę ustawę zaostrzać, tylko sukcesywnie, nie za mocno, nie od razu, bo to nic nie da, ale na pewno kierunek będzie zmierzał do zmniejszania obszarów zgody na palenie, zwłaszcza w przestrzeni publicznej - mówił Olgerbrand. Zastrzegł jednak, że od kar i zakazów ważniejsza jest edukacja.

Olgerbrand powiedział też, że GIS jest "mile zaskoczony", że obowiązująca od listopada 2010 r. zaostrzona ustawa antynikotynowa nie była w Polsce tak kwestionowana jak w innych krajach Europy. - To świadczy o tym, że ludzie oczekiwali w gruncie rzeczy na dobre powietrze w restauracjach i kawiarniach - ocenił.

Nowela ustawy antynikotynowej wprowadziła w ub.r. całkowity zakaz palenia w środkach transportu publicznego, ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej oraz na dworcach. Zakazem palenia objęto też szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, placówki oświaty, wypoczynku i kultury oraz budynki tworzące obiekty sportowe. Właściciele restauracji z co najmniej dwiema salami konsumpcyjnymi mogą jedną z nich przeznaczyć dla osób palących. Sala musi być jednak zamknięta i wentylowana. W jednoizbowych lokalach obowiązuje zasada "zero palenia".

Palarnie można tworzyć np. w zakładach pracy, hotelach czy na uczelniach. Za złamanie zakazu palenia grozi grzywna do 500 zł, a kara dla właściciela obiektu za nieumieszczenie informacji o zakazie może wynieść nawet 2000 zł.

Według badań z 2009 r., w Polsce codziennie pali tytoń ok. 9 mln osób - 34 proc. mężczyzn (5,2 mln) i 21 proc. kobiet (3,5 mln). "Wśród niepełnoletnich codziennie 500 osób sięga po pierwszego papierosa" - szacuje pediatra prof. Janusz Szymborski, organizator konferencji "Tytoń albo zdrowie". Ok. 30 proc. dziewczynek i chłopców między 13 a 15 rokiem życia ma już za sobą inicjację palenia papierosów.

XIV konferencja "Tytoń albo zdrowie" im. prof. F. Venuleta odbywa się w czwartek i piątek w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jej celem jest podsumowanie 20 lat akcji "Rzuć palenie razem z nami". Jak podkreślał w czwartek prof. Zatoński, w 1980 r. paliło 15 mln Polaków.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook