Jedynie prawda jest ciekawa


Zbyszek lubi biegać

19.04.2014

Historię niepełnosprawnego biegacza opowiada w tygodniku "wSieci" Marcin Wikło.

Mostem Poniatowskiego od strony Stadionu Narodowego płynie fala ludzi. To biegacze, którzy niedawno ukończyli Półmaraton Warszawski. W przeciwnym kierunku, w stronę mety zmierza kilkudziesięciu wolontariuszy pracujących przy imprezie. Idą wolno, pokrzykują, dopingują. Ale komu? Czyżby jeszcze nie opuściły ich biegowe emocje? Za nimi tylko policyjny radiowóz, który definitywnie zamyka stawkę biegaczy. Dopiero po chwili pośrodku tego tłumu można dostrzec człowieka, który z zacięciem na twarzy pokonuje trasę. Numer startowy 12 903. Biegnie, właściwie idzie o kulach.

Wymijający go ludzie przystają, przecierają oczy i... biją brawo. „Co za gość! Dajesz, dajesz!” – doping na ostatnich kilometrach naprawdę mu się przyda.

"Jako sportowiec chcę pokazać, że z niepełnosprawnością można żyć, że osoba niepełnosprawna nie jest kimś z marginesu i tak jak wszyscy inni potrafi cieszyć się życiem" – mówi Zbigniew Stefaniak, czterdziestoletni niepełnosprawny biegacz z Gąsiorowa w województwie łódzkim. Cierpi na porażenie mózgowe. Jego pasją są biegi długodystansowe. Kiedy biegnie ze zdrowymi, zazwyczaj jest ostatni, ale to nieistotne.

Przeczytaj poruszającą historię człowieka, który postanowił walczyć o siebie. "Urodzony zwycięzca" - historia Zbyszka Stefaniaka w świątecznym wydaniu tygodnika "wSieci". Polecamy także w formie e-wydania.

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook