Jedynie prawda jest ciekawa


Zaradni Polacy. Umieją wbić gwóźdź i wymienić żarówkę

11.08.2014

Trzech na czterech Polaków samodzielnie wymieniłoby przepaloną żarówkę, dziewięciu na dziesięciu - potrafi nastawić pralkę, rozmrozić lodówkę czy przybić gwóźdź - wynika z badania TNS Polska.

Ponad trzy czwarte badanych (77 proc.) wymieniłoby przepaloną żarówkę samemu; co dziewiąty Polak (11 proc.) poprosiłby o pomoc partnera lub partnerkę, 7 proc. zwróciłoby się do innego domownika, zaś 3 proc. do sąsiada - wynika z raportu z badań TNS Polska, przesłanego PAP w poniedziałek.

Mężczyźni deklarowali w tym zakresie większą samodzielność. Dziewięciu na dziesięciu panów stwierdziło, że sami wymieniliby przepaloną żarówkę. Wśród kobiet zrobiłaby to samo ponad połowa (64 proc.).

Podczas badania Polaków pytano także o inne prace domowe oraz umiejętność wykonania różnych napraw. "Okazuje się, że jesteśmy narodem samodzielnym, w większości nie mającym trudności z różnymi +zadaniami domowymi+"” - podkreślił TNS.

Dziewięciu na dziesięciu Polaków twierdzi, że potrafi zrobić pranie w pralce (92 proc.), rozmrozić lodówkę (92 proc.), skleić plastikowe elementy (91 proc.), przybić gwóźdź (91 proc.), przyszyć guzik (89 proc.) czy przepchać zapchany zlew (88 proc.).

Nieco mniej osób - choć wciąż jest to przeważająca większość - deklaruje natomiast, że umie pomalować ściany (83 proc.). Trudniejszymi zadaniami domowymi dla współczesnych Polaków okazały się: zacerowanie dziury oraz wywiercenie dziury w ścianie - taką umiejętność deklarowało kolejno 75 proc. oraz 69 proc. badanych.

Badanie pokazało, że pewne prace i zadania domowe są łatwiejsze dla mężczyzn, a inne dla kobiet. Największe różnice ujawniły się w przypadku dwóch zadań. Wywiercić dziurę w ścianie potrafi mniej niż połowa kobiet (45 proc.), ale niemal każdy mężczyzna (94 proc.).

Jeżeli zaś chodzi o zacerowanie dziury w ubraniu, to umiejętności odwracają się na korzyść kobiet - 93 proc. deklaruje, że potrafi to zrobić, podczas gdy wśród mężczyzn taką umiejętność potwierdza 56 proc. badanych. Do bardziej "męskich" prac zaliczyć można także wbijanie gwoździ, malowanie ścian czy udrażnianie zapchanych zlewów, zaś wśród bardziej "kobiecych" są pranie, rozmrażanie lodówki czy przyszycie guzika.

Podobnym poziomem umiejętności wykazują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jeżeli chodzi np. o sklejenie plastikowych elementów. Wielu Polaków miała już doświadczenie w naprawianiu różnych przedmiotów. Zarówno ponad połowa zapytanych kobiet (59 proc.), jak i mężczyzn (66 proc.) miała w swym życiu chociaż raz okazję naprawiać popsuty wisiorek czy bransoletkę.

Jednak w przypadku pozostałych napraw, o które byli pytani respondenci, to mężczyznom częściej zdarza się takie zajęcie. Około ośmiu na dziesięciu panów ma na koncie naprawę: drzwiczek od szafki (86 proc. mężczyzn wobec 40 proc. kobiet), klamki (82 proc. mężczyzn wobec 27 proc. kobiet), kranu (81 proc. mężczyzn wobec 20 proc. kobiet), zamka od drzwi (79 proc. mężczyzn wobec 15 proc. kobiet).

Ponad połowie panów (66 proc.) zdarzyło się również naprawiać wersalkę bądź łóżko, a wśród pań takie doświadczenie ma 16 proc. badanych. Najbardziej zaawansowanymi zadaniami są dla Polaka naprawa pralki bądź telewizora. Naprawę pralki wykonywało 33 proc. mężczyzn i 7 proc. kobiet, zaś telewizora - 23 proc. mężczyzn i 5 proc. kobiet.

Według TNS, tak istotny rozdźwięk między deklaracjami kobiet i mężczyzn "może znajdować potwierdzenie w faktach, ale może również wynikać z tego, że panom trudniej jest się przyznać, że nie potrafią sobie poradzić z różnymi +męskimi+ zadaniami".

Badanie przeprowadzono w dniach 6-11 czerwca 2014 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1 tys. mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej za pomocą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

Ryb, PAP

Fot. [freeimages.com]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook