Jedynie prawda jest ciekawa


Żagań miastem czołgów

27.01.2014

119 czołgów Leopard, które Polska kupiła od Niemiec, trafi do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu w Lubuskiem. Oznacza to od 2 do 2,5 tys. nowych etatów w wojsku - poinformował w Zielonej Górze minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Szef resortu obrony powiedział, że w ub. piątek podjął decyzję w tej sprawie, którą przekazał już szefowi Sztabu Generalnego. "Ta decyzja jest pozytywna dla Żagania. 119 czołgów Leopard będzie stacjonowało w Żaganiu. Brygada do tej pory skadrowana rozwinie się. Będzie to oznaczało od 2 2,5 tys. nowych etatów w ciągu najbliższych lat - w samym wojsku" - powiedział Siemoniak. Według ministra tak duża liczba miejsc pracy w wojsku przełoży się także na rozwój lokalnego rynku pracy.

Podczas konferencji minister przekazał lubuskim parlamentarzystom Platformy Obywatelskiej model czołgu Leopard z napisem: "Lubuszanom". Odebrała go szefowa lubuskich struktur tej partii Bożenna Bukiewicz.

34. Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu, do której trafią Leopardy, stanie się bliźniaczą dla 10. Brygady w Świętoszowie, która od około 10 lat ma na wyposażeniu tego typu czołgi. Obie te brygady wchodzą w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

"Tu są specjaliści od broni pancernej, tu są specjaliści od Leopardów, mamy świetnych fachowców" - mówił minister.

Przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej poseł Stefan Niesiołowski podkreślił, że o ulokowaniu Leopardów w Żaganiu nie zadecydowały względy polityczne, lecz merytoryczne. Umowę na dostawę 119 czołgów Leopard podpisali w listopadzie ub. roku w Poznaniu ministrowie obrony Polski i Niemiec - Tomasz Siemoniak i Thomas de Maiziere.

W Zielonej Górze Siemoniak poinformował, że storna niemiecka jest gotowa do transportu pierwszej partii 49 czołgów ze sprzętem towarzyszącym, jednak polski resort obrony czekał do momentu podjęcia decyzji, gdzie mają zostać ulokowane.

"2/3 czołgów ma być dostarczone w tym roku, reszta w następnym, czyli względnie szybko musi rozpocząć się rozwinięcie etatowe brygady (w Żaganiu - PAP)" - dodał minister obrony narodowej. Wraz z czołgami w wersjach 2A5 i 2A4 do Polski trafi ponad 200 sztuk sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Wartość kontraktu to ok. 180 mln euro.

W sumie polskie wojsko będzie miało blisko 250 czołgów Leopard. Żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie od 10 lat używają 128 Leopardów w wersji 2A4; wyprodukowano je w drugiej połowie lat 80. Po przejęciu nowych pojazdów Polska stanie się jednym z największych użytkowników tych czołgów na świecie.

Do Żagania trafi 105 czołgów w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4. Według Siemoniaka pod względem jakości te czołgi to "absolutnie górna półka". Ich stan techniczny pozwoli na dalszą eksploatację bez konieczności modernizacji przez co najmniej 15 lat. W przyszłości Leopardy mają być podstawowym czołgiem na wyposażeniu polskiego wojska.

Obecne w polskiej armii czołgi w wersji 2A4, które są platformami bojowymi starszego typu, czeka modernizacja. Jej koszt szacowany jest na ok. 1 mld zł. Modernizacja zaplanowana została na lata 2014-2019.

Przetargiem na modernizację zainteresowane są nim m.in. Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" oraz poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, które, jak powiedział minister, nadal rywalizują i nie doszły do porozumienia.

"To jest dla mnie argument za konsolidacją polskiej zbrojeniówki. Powstaje Polska Grupa Zbrojeniowa, w grudniu została zarejestrowana. Dość polsko-polskiej konkurencji, w dodatku między firmami państwowymi, jeszcze żeby to były firmy prywatne - no to niech konkurują. Dwie firmy państwowe konkurują ze sobą o jedno zamówienie. Sensowniej by było podzielić to, to jest ponad 100 czołgów, i tutaj każdy by miał dużo pracy. Ja to tłumaczyłem prezesom, ale nie dogadali się – każdy ma ochotę na cały tort, a nie pół tortu" - mówił w Zielonej Górze Siemoniak.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook