Jedynie prawda jest ciekawa


Zabytkowe cmentarzysko w Rumunii

05.03.2013

Archeolodzy prowadzący wykopaliska na trasie budowy drogi w zachodniej Rumunii odkryli cmentarzysko i pozostałości osady z epoki brązu - informuje serwis internetowy Stone Pages.

Odkrycia dokonano na stanowisku w miejscowości Paru w okręgu Temesz w zachodniej Rumunii, na trasie budowy autostrady łączącej miasta Lugoj i Deva.

Zespół archeologów pod kierunkiem prof. Floriana Drasoveana odkrył podczas wykopalisk pozostałości z epoki brązu, w tym ślady osady z XIII w. p.n.e. oraz cmentarzysko zawierające 50 grobów.

Według naukowców, cmentarzysko w Paru pochodzące z okresu 1300-1200 r. p.n.e. jest największym miejscem pochówku z epoki brązu, jakie zostało dotąd odkryte na terenie Rumunii.

Jak poinformował prof. F. Drasovean, szczególnie ważnym obszarem badawczym na stanowisku jest odkryty rejon cmentarza i znaleziska, wskazujące na nowe aspekty rytuałów pogrzebowych z końca epoki brązu.

Ciało zmarłej osoby palone było na stosie, do którego wrzucano także dary ofiarne ku czci zmarłego. Szczątki po kremacji składane były do grobów ziemnych.

Archeolodzy odsłonili też na stanowisku gliniany ołtarz w kształcie zbliżonym do stołu, na którym prawdopodobnie składano na początku ceremonii przyniesione dary, oraz wydobyli rozmaite naczynia, które mogły służyć podczas uroczystej uczty organizowanej z okazji pogrzebu.

Jeszcze nie podjęto decyzji, czy stanowisko w Paru zostanie w przyszłości udostępnione zwiedzającym, czy też znaleziska trafią jako eksponaty do pobliskich muzeów archeologicznych.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook