Jedynie prawda jest ciekawa


Zabawki dołączane do posiłków mają wpływ na dzieci

18.08.2012

Dzieci wybierają w fast foodach te posiłki, do których dołączane są zabawki. Jeśli da im się wybór między zdrowym posiłkiem z zabawką a hamburgerem, to wybiorą zdrowszą opcję - wynika z najnowszego badania kanadyjskich naukowców.

Wyniki badania opublikowano właśnie w "Canadian Journal of Public Health", piśmie Kanadyjskiego Stowarzyszenia Publicznej Opieki Zdrowotnej.         

Kanadyjscy badacze przyjrzeli się zabawkom dołączanym w restauracjach McDonald's do zestawu Happy Meal. "To istotna forma marketingu kierowanego do dzieci" - napisali w swoim artykule. Przypomnieli też, że w dwóch gminach w Kalifornii prawo od niedawna zezwala na dołączanie zabawek do dań w fast foodach tylko wówczas, gdy dany posiłek spełnia określone wymogi żywieniowe.         

Badanie przeprowadzono wśród dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Zależność między wyborem posiłku a dołączoną do niego zabawką sprawdzano w McDonald's: dawano dzieciom wybór między czterema opcjami, z których dwie były "zdrowsze". W pierwszej wersji testu zabawkę dodano do każdej z czterech wersji posiłku, w drugiej - tylko do zdrowszych dań. Okazało się, że kiedy dano dzieciom wybór, ale zabawki były tylko ze zdrowszymi posiłkami, dzieci częściej wybierały właśnie zdrowsze jedzenie.        

Jak przypomniały media, Kanada ma niewiele przepisów dotyczących praktyk marketingowych związanych z reklamą jedzenia kierowaną do dzieci. Tymczasem aż dwie trzecie Kanadyjczyków ma nadwagę, a 24 proc. jest otyłych. Już około jednej czwartej kanadyjskich dzieci w wieku od 2 do 17 lat to dzieci z nadwagą lub otyłe. Gwałtowny, aż trzykrotny wzrost odsetka dzieci z nadwagą obserwuje się na przestrzeni ostatnich 30 lat.          

McDonald's Canada w stanowisku przesłanym agencji The Canadian Press nie zgodził się z twierdzeniem, że fast foody są odpowiedzialne za wzrost otyłości. Niemniej firma zmieniła nieco zasady łączenia zabawek z serwowanymi posiłkami. Natomiast cytowani przez agencję lekarze uważają, że dołączanie zabawek tylko do zdrowszych posiłków dla dzieci w fast foodach byłoby dobrym rozwiązaniem, przyczyniającym się do rozwikłania szerszego problemu. 

PAP

[fot. arch.]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook