Jedynie prawda jest ciekawa


Z wizytą na grobie patrona SKOK-ów

02.11.2012

W Dzień Zaduszny pogrążając się we wspomnieniach, przypominamy życie i dokonania tych, którzy odeszli. Do tradycji należy odwiedzanie grobów, składanie kwiatów i zapalanie zniczy. Nawiązując do przyjętych zwyczajów, również przedstawiciele Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych uczcili pamięć patrona polskich SKOK-ów, Franciszka Stefczyka.

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe istnieją w Polsce już od 20 lat. Swoimi tradycjami sięgają jednak końca XIX wieku, kiedy wielki polski patriota i społecznik Franciszek Stefczyk, zakładał na terenie Galicji spółdzielcze instytucje, których celem była walka z lichwą. 26 października delegacja polskich SKOK-ów, w skład której weszli przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK Grzegorz Bierecki i prezes KSKOK Rafał Matusiak złożyła kwiaty na grobie Franciszka Stefczyka we Lwowie.

Franciszek Stefczyk urodził się w 1861 roku w Krakowie. Studiował na UJ i w Wiedniu, gdzie zapoznał się z funkcjonowaniem niemieckich kas oszczędnościowo-kredytowych zakładanych przez Fryderyka Raiffeisena. Dostrzegając potrzebę ratowania polskiego społeczeństwa przed wszechobecną lichwą, założył w podkrakowskim Czernichowie, gdzie rozpoczął pracę w szkole rolniczej, Kasę Oszczędności i Pożyczek. Jej celem była edukacja i samopomoc finansowa. Kasa udzielała tanich kredytów ratując tym samym galicyjskich chłopów przed pożyczkami o lichwiarskim oprocentowaniu.

Organizowane przez Franciszka Stefczyka Kasy zapisały się na kartach polskiej historii nie tylko jako instytucje finansowe, ale także jako podmioty wspierające odrodzenie, po przeszło wieku zaborów,  państwa polskiego. Kasy Stefczyka odegrały ważną rolę w historii naszej ojczyzny. Finansowały zarówno Legiony Polskie w 1914 roku, jak i ważne prace naukowe, m.in.: "Statystykę Polski" Adama Krzyżanowskiego i Kazimierza W. Komanieckiego, "Polskę w kulturze powszechnej" pod redakcją prof. Feliksa Koniecznego oraz "Geograficzno-statystyczny atlas Polski" Eugeniusza Romera, który w czasie rokowań pokojowych po I wojnie światowej stanowił najpoważniejszy dowód na polskość ziem znajdujących się pod zaborami. Dzięki temu możliwe stało się ustalenie zasięgu terytorialnego Rzeczpospolitej. W 2011 roku, metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki wyraził zgodę na rozpoczęcie rac przygotowawczych do procesu beatyfikacyjnego Franciszka Stefczyka.

Upamiętniając dokonania dr. Franciszka Stefczyka i wyrażając swoją wdzięczność za wkład w odrodzenie Polski i polskich instytucji finansowych, do których nawiązują dziś Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, przedstawiciele SKOK-ów co roku odwiedzają grób patrona Kas na lwowskim Łyczakowie.

 

[Na zdjęciu senator Grzegorz Bierecki, przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK oraz Rafał Matusiak, prezes Krajowej SKOK]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook