Jedynie prawda jest ciekawa


Z parlamentu do więzienia

21.06.2012

Prosto z parlamentu w Rzymie do więzienia pojechał włoski senator Luigi Lusi, oskarżony o sprzeniewierzenie i przywłaszczenie sobie około 25 milionów euro z kasy ugrupowania, którego był skarbnikiem. To największy skandal finansowy w polityce ostatnich lat.

Senator, zasiadający do niedawna w ławach centrolewicy, wyrzucony w związku z aferą z Partii Demokratycznej, zgłosił się w środę wieczorem do rzymskiego zakładu karnego tuż po tym, gdy izba wyższa w głosowaniu opowiedziała się za jego aresztowaniem, o co wnioskowała prokuratura. Prowadzi ona postępowanie w sprawie zniknięcia pochodzących z budżetu państwa pieniędzy z kont małego centrowego ugrupowania Margherita.

Przed kilkoma miesiącami jego kierownictwo odkryło, że Lusi jako skarbnik w latach 2008-2011 wyprowadził z partyjnej kasy ogromne sumy. Początkowo podawano, że było to 13 milionów euro.
Obecnie szacuje się, że suma ta wynosi od 22 do 25 milionów euro.

Po kilka milionów euro polityk przeznaczył na zakup luksusowego apartamentu i willi w Rzymie oraz w okolicach. Zainwestował też pieniądze w spółkę handlu nieruchomościami. Poza tym dokonał kilku znacznych przelewów, m.in. na konto żony. Wszystkie te transakcje są obecnie sprawdzane, a członkowie jego rodziny zostali objęci śledztwem.

Wyniki dotychczasowych kontroli wskazują na to, że były skarbnik partyjne pieniądze traktował jak swoje i wydawał na najbardziej ekstrawaganckie, ściśle prywatne cele. Podróżował Orient Expressem po Europie, 200 tysięcy euro wydał na weekendy w Toronto i w Nowym Jorku.

Lista jego wydatków wprowadziła w konsternację nie tylko liderów partii na czele z byłym burmistrzem Rzymu Francesco Rutellim, ale całą włoską klasę polityczną. Wybuchła dyskusja, jak mogło dojść do takiego braku kontroli nad ogromnymi finansami partii.

Sam Luigi Lusi odpowiada, że szefowie Margherity wiedzieli o różnych jego transakcjach i zapewnia, że oni również czerpali pieniądze z kasy partii. Uważa , że został "kozłem ofiarnym". Zaapelował też o sprawiedliwy proces.

W głosowaniu za aresztowaniem polityka opowiedziało się 155 senatorów, przede wszystkim z centrolewicy. Przeciwko było 13. Nie wzięli natomiast udziału parlamentarzyści partii byłego premiera Silvio Berlusconiego, Lud Wolności.

Po ogłoszeniu wyniku głosowania senator powiedział: "Jadę tam, gdzie muszę" i udał się prosto do rzymskiego więzienia Rebibbia. Wcześniej wyraził ubolewanie, że wsadza się do więzienia kogoś, kto - jak stwierdził - "nikogo nie zabił".

Prezentując w izbie wyższej wniosek prokuratury o aresztowanie Lusiego senator Partii Demokratycznej Marco Follini w obrazowy sposób przedstawił sprzeniewierzoną przez niego sumę pieniędzy. "22 miliony euro to równowartość pensji za 1033 lata, 11 miesięcy i 7 dni pracy robotnika Fiata w zakładzie w Pomigliano d'Arco"- oświadczył Follini.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 8. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook