Jedynie prawda jest ciekawa


Z Gdańska do Krakowa w mniej niż 30 minut? Jest pomysł!

28.01.2016

Czy trasę z Gdańska do Krakowa można będzie już niedługo pokonać w mniej niż godzinę i nie używać do tego samolotu? Futurystyczne filmy, niejednokrotnie ukazywały nam świat, latających samochodów pomiędzy ogromnymi wieżowcami, jednak prezentowanej przez nie rzeczywistości, bliżej było do marzeń, niż do konkretnych planów realizacji. Już niedługo może się to zmienić, za przyczyną technologii Hyperloop.

Hyperloop ma być nową formą transportu, którą można określić jako połączenie samolotu z samochodem, jednak pozbawioną ich wad. System transportowy ma być w całości umieszczony na słupach, odpornych na trzęsienia Ziemi, dzięki specjalnym stabilizatorom. Będzie to długa rura, w której z prędkością przydźwiękową (około 1200 km/h) mają poruszać się pojedyncze kapsuły, mieszczące ok 30 osób. Podczas jazdy nie będzie możliwe chodzenie po kapsule - pasażerowie będą podróżować w pozycji półleżącej, przypięci do swoich foteli. 

W róże ma panować tak niskie ciśnienie jak na wysokości 10 kilometrów, co ma znacząco zredukować opór powietrza. Kapsuła ma poruszać się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne. Kapsuły pasażerskie mają odjeżdżać w kilkudziesięciu sekundowych odstępach. 

Hyperloop ma również umożliwiać transport samochodów. 

Idea Hyperloop nie wzięła się jednak znikąd. Jej pomysłodawcą jest urodzony w RPA, filantrop i przedsiębiorca Elon Musk, mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Musk ma za sobą ogromne inwestycje, m.in. jest założycielem PayPal’a, SpaceX i TeslaMotors.  

Plan dojrzał w głowie Muska, kiedy dowiedział się o budowie kolei łączącej Los Angeles i San Francisco, której budowa miała być jednym z najdroższych połączeń na świecie, co jednak nie przekładało się na prędkość. 

"Kiedy projekt budowy „szybkiej” kolei został zatwierdzony, byłem zawiedziony. Dlaczego w miejscu, gdzie znajduje się Dolina Krzemowa i Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA, gdzie powstają niesamowite rzeczy, takie jak zebranie całej wiedzy ludzkości czy wysłanie robota na Marsa, miałaby powstać jedna z najdroższych i najwolniejszych kolei wysokich prędkości?" - powiedział Musk.

Odpowiedzią filantropa była  idea Hyperloop'a. Chciał on stworzyć podróż tańszą niż jakikolwiek inny środek transportu na długich dystansach, wykorzystując przy tym podciśnienie w celu zmniejszenia oporu powietrza (umożliwia to osiąganie dużej prędkości jazdy przy proporcjonalnie małej mocy), całkowicie polegać na energii słonecznej przy wszelkich wymaganiach energetycznych. Kosz inwestycji ma wynosić 6 miliardów dolarów. Pierwsza trasa Hyperloop będzie wiodła według planów wzdłuż autostrady numer 5 i umożliwi przemieszczanie się między Los Angeles i San Francisco w ciągu pół godziny.

Hyperloop ma być zasilany energią słoneczną, co pozwoli Muskowi wykorzystać technologie opracowane w jego innej firmie – SolarCity. Ponadto ogniwa pokrywające trasę Hyperloop, będą w stanie wygenerować nadwyżki energii, co uczyni z niego ogromną elektrownią słoneczną. 

Elon Musk nie zamierza patentować związanych z projektem Hyperloop pomysłów, pozostawiając całą idee otwartą na modyfikacje i udoskonalenia. Pierwszy odcinek ma być otwarty za 3-4 lata.

Hyperloop, posiada także polski akcent. Elon Musk zorganizował powiem konkurs składający się z 3 etapów. Konkurs polegał na zaprojektowaniu prototypu kapsuły dla transportu Hyperloop. Do pierwszego etapu zakwalifikowało się aż 1200 zespołów z całego świata. Drugi etap dotyczy już bardziej szczegółowego projektu i dostało się do niego 300 drużyn, w tym dwie z Polski. Finał ma się odbyć pod koniec stycznia. 

Drugi etap dotyczy już bardziej szczegółowego projektu i dostało się do niego 300 drużyn, w tym dwie z Polski. Ostatni etap polega właśnie na opracowaniu prototypu kapsuły dla transportu Hyperloop. Finał odbędzie się już pod koniec stycznia.

W skład polskiego zespołu Hyper Poland, wchodzą absolwenci Politechniki Warszawskiej z wydziału MEiL, będący założycielami inżynierskiego stratup’u Carbon Workshop. Obecnie w projekt zaangażowanych jest 25 osób z Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz firm projektowych.

Polska drużyna swoją szanse na wygraną widzi w innowacyjnych rozwiązaniach, wyróżniających je spośród innych zespołów. Wymieniono między innymi diagonalny kompresor pozwalający znacząco zwiększyć maksymalną prędkość pojazdu, dyszę wylotową zaprojektowaną w unikalny sposób aby uzyskać dodatkowy ciąg, kapsułę pasażerską zapewniającą bezpieczeństwo pasażerów w awaryjnych sytuacjach oraz modułową konstrukcję stacji, która umożliwia kursowanie pojazdów nawet co 2 minuty.

Mimo iż Hyper Poland rozpoczęła zbiórkę pieniędzy stosunkowo niedawno, udało się jej już uzbierać znaczną kwotę. Na dzień dzisiejszy udało się uzbierać niemal 40 tysięcy złotych. Przy kwocie 40 tysięcy złotych zespół będzie mógł stworzyć w drukarce 3D model kapsuły w skali 1:24. Za 70 tysięcy złotych uda się stworzyć zaawansowany model w tej samej skali z ruchomą turbiną poruszaną silnikiem elektrycznym. Za 100 tysięcy złotych powstanie złożony model stacji przeładunkowej, a za 150 tysięcy wykonana zostanie pełnowymiarowa makieta przedziału pasażerskiego

Projekt ogromnym zainteresowaniem. Miejmy nadzieję, że drużyna z Polski, Hyper Poland, zwycięży konkurs organizowany przez SpaceX a w przyszłości przyczyni się do powstania w naszym kraju nowoczesnego transportu Hyperloop.

kk/gadzetomania.pl

[fot.wikipedia]


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook