Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie w Panteonie

09.11.2017
panteon
Wystawa poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie w Panteonie

Zwiedzający mogą poznać kulisy prac naukowych i prywatnego życia uczonej.

We wtorek, w 150. rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, zainaugurowano w paryskim Panteonie, gdzie znajduje się sarkofag dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, wystawę na jej cześć.

Kuratorem wystawy "Maria Curie, kobieta w Panteonie" jest Muzeum Curie, które znajduje się nieopodal, w dawnym laboratorium uczonej. W otwarciu ekspozycji wzięli udział m.in. jej wnukowie: Helene Langevin-Joliot i Pierre Joliot, a także ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski.

"Świętowanie pamięci o Marii Curie w murach Panteonu jest oczywiste () Dzięki niej wszystkie kobiety pracujące naukowo czują się uhonorowane" - powiedział Philippe Belaval, prezes Centrum Zabytków Narodowych (Centre des monuments nationaux).

Renaud Huynh, dyrektor Muzeum Curie i kurator wystawy dodał, że jej celem jest "przybliżenie osobowości Marii Curie w taki sposób, aby upamiętnić ją jako legendę nauki, a także kobietę kryjącą się za tym mitem".

Wyjątkową karierę Marii Curie można prześledzić dzięki znajdującym się na wystawie bogatym zbiorom archiwalnym, narzędziom laboratoryjnym, dokumentom z epoki i rzeczom osobistym noblistki. Zwiedzający mogą również udać się do krypty, gdzie spoczywa Skłodowska-Curie wraz z mężem Piotrem Curie.

Noblistka jest pierwszą kobietą i jedyną osobą nieurodzoną we Francji, którą w hołdzie za wybitne osiągnięcia pochowano w paryskim Panteonie. Jej trumnę, a także Piotra Curie, przeniesiono tam w kwietniu 1995 roku z cmentarza Sceaux pod Paryżem.

"Pomimo tej ekshumacji ciągle lubię odwiedzać ich stary grób" - mówi Helene Langevin-Joliot, wnuczka noblistki, we wtorkowym wydaniu "Le Figaro".

Renomowani naukowcy: Langevin-Joliot razem z Pierre'em Joliot, także wnukiem Marii Curie, opowiadają w dzienniku o codziennym życiu tej wyjątkowej rodziny.

Zauważają, że Maria Curie przełamywała nie tylko bariery naukowe, ale również społeczne; była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla, i pierwszą w historii Sorbony kobietą profesorem.

"To, co odróżniało mnie od moich przyjaciół ze szkoły średniej, to fakt, że w przeciwieństwie do mojej mamy i babci ich matki i babcie w większości nie pracowały" - zauważa wnuczka noblistki.

Już w najbliższy czwartek wnukowie uczonej wezmą udział w uroczystej gali na Politechnice Warszawskiej z okazji 150. rocznicy urodzin Marii Curie.

Noblistka znana jest w Polsce jako Maria Skłodowska-Curie, a we Francji, czy też w ogóle za granicą, po prostu jako Maria Curie. Jej francuskie nazwisko zrobiło karierę naukową: curie to jednostka aktywności źródła promieniotwórczego.

Także we wtorek w Ambasadzie Polskiej w Paryżu zorganizowano wieczór poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie. W spotkaniu wezmą udział dwie autorki książek o uczonej: Marie-Noelle Himbert oraz Natacha Henry. Rozmowę w języku francuskim poświęconą w całości osobie i dokonaniom Marii Skłodowskiej-Curie poprowadzi profesor Piotr Biłos, literaturoznawca (INALCO - Narodowego Instytutu Języków i Cywilizacji Orientalnych).

Wystawa poświęcona noblistce potrwa w paryskim Panteonie do 4 marca 2018 roku.

Z Paryża Joanna Gołębiowska

 

(PAP)

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook