Jedynie prawda jest ciekawa


Wystawa motoryzacyjna na 100 lat niepodległości

03.04.2018
100-lat-motoryzacji
Wystawa motoryzacyjna na 100 lat niepodległości

Wystawę "100 lat motoryzacji w Polsce" przygotowuje w 100. rocznicę odzyskania niepodległości Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach. Wystawa ma pokazywać rozwój motoryzacji w Polsce w możliwie szerokim kontekście społecznym, politycznym i kulturowym.

Muzeum Hutnictwa Cynku działa od 2015 r. Prowadzi je zarządzająca walcownią Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku, do której należy też m.in. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej (Dolnośląskie). Przedstawiciele katowickiej placówki wskazują, że - niezależnie od obsługi ruchu turystycznego - obszerne, autentyczne, poprzemysłowe wnętrza są atrakcyjną bazą dla różnych, także nietypowych wydarzeń.  


Jak podało w zaproszeniu na wystawę Muzeum, od 7 kwietnia w Walcowni będzie można oglądać przygotowaną we współpracy z Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie ekspozycję wiążącą 100-lecie polskiej niepodległości ze 100 latami rozwoju polskiego przemysłu.  

Organizatorzy wydarzenia chcą przypominać, że budowa przemysłu była jednym z wyzwań, przed jakimi stanęli twórcy polskiej państwowości. "Bezpieczna i silna Rzeczpospolita rodziła się nie tylko na polach bitew i w gabinetach polityków, ale także w fabrykach, rękami polskich inżynierów i robotników. Przez całe dekady podejmowano próby i starania, by jednym z najważniejszych filarów gospodarki stała się produkcja samochodów i motocykli" - napisano w zaproszeniu.  

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 pojazdów pochodzących ze zbiorów Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, Narodowego Muzeum Techniki i osób prywatnych. Trzon kolekcji stanowić będą motocykle i samochody projektowane i budowane przez zespoły polskich inżynierów, projektantów i rzemieślników. Zostaną uzupełnione pojazdami pochodzącymi z zagranicy, ale odgrywającymi szczególną rolę w historii polskiej motoryzacji. 

Wystawa zostanie podzielona na epoki, a w każdym tygodniu prezentowane będą pojazdy z kolejnych 20 lat motoryzacji. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. motocykle Sokół 600 i Sokół 1000, pierwszy seryjnie produkowany samochód w Polsce - polski Fiat 508 III Junak, czy pojazdy wykorzystywane przez żołnierzy polskich na wszystkich frontach II Wojny Światowej. W okresach powojennych prezentowane będą pojazdy znane, jak Warszawa M-20, Syrena 110, motorowery Romet, Fiat 126p, Nysa 522 czy prototypy, jak Smyk, Meduza, Warszawa 223, Beskid 106 i Wars.  

Ważnym elementem wydarzenia będą "rozruchy maszyn" - weekendowe pokazy uruchamiania wybranych pojazdów oraz ich prezentacja w ruchu. 

Łącznie na powierzchni ponad 2,5 tys. m kw. pokazanych zostanie ponad 50 maszyn. Ponieważ celem wystawy będzie pokazanie dorobku polskiego przemysłu motoryzacyjnego w możliwie szerokim kontekście społecznym, politycznym i kulturowym, prezentacji pojazdów towarzyszyły będą m.in. konferencje, prezentacje, spotkania i projekcje - organizowane we wszystkie weekendy jej trwania (szczegółowe informacje o wystawie umieszczono na stronie: 100latmotoryzacji.pl). 

Walcownia w Szopienicach była elementem przemysłu hutnictwa cynku rozwijanego na Górnym Śląsku od 1792 r. Przez lata hutnictwo cynku było ważnym motorem rozwoju regionu i głównym odbiorcą węgla z górnośląskich kopalń. 

Budynek walcowni zbudował w 1903 r. koncern spadkobierców Georga von Giesche. Hala główna walcowni miała pierwotnie 91 m długości i 20 m szerokości, a przylegające do niej pomieszczenie maszynowni - 70 m długości i 6 m szerokości. W okresie I wojny św. halę główną wydłużono o kolejne 91 metrów - oprócz blachy zaczęto produkować kubki bateryjne, taśmy cynkowe, druty i szyny.  

W 2002 r., po niemal stu latach, produkcję zakończono. Walcownia była już wówczas jedynym historycznym obiektem dawnego zespołu szopienickich hut, w którym zachowała się część oryginalnego wyposażenia. W 2013 r. ofertę zakupu walcowni złożył Szopienice Piotr Gerber - przedsiębiorca, pasjonat zabytków techniki, twórca Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku.  

Transakcja doszła do skutku. W hali odnowiono dach i okna. Oczyszczono elewację i skuto do cegły wewnętrzne tynki. Wyczyszczono tworzące posadzkę hali żeliwne płyty. Odnowiono kilka pomieszczeń socjalnych. Powstały m.in. współczesne toalety.  

Od 2015 r. w Walcowni działa wystawa stała, na której wyeksponowane są m.in. urządzenia ciągu technologicznego produkcji blach cynkowych. Uzupełniają je prezentacje produkcji cynku na innych wydziałach hutniczych oraz część historyczna i edukacyjna - na planszach. Wystawa stała zajmuje starszą część hali walcowni. Pozostała część jest wykorzystywana na wystawy czasowe, konferencje, koncerty i inne wydarzenia.  

Kompleks Muzeum Hutnictwa Cynku w katowickich Szopienicach jest ważnym obiektem Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.


(PAP/Stock)

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook