Jedynie prawda jest ciekawa


Wyspy Cooka utworzyły największy na świecie rezerwat morski

29.08.2012

Wyspy Cooka, autonomiczne terytorium stowarzyszone z Nową Zelandią, ogłosiły utworzenie największego na świecie rezerwatu morskiego. Położony na Oceanie Spokojnym park obejmuje połowę powierzchni wód terytorialnych kraju, równą dwóm powierzchniom Francji.

Utworzenie rezerwatu ogłosił premier Wysp Cooka, Henry Puna, we wtorek wieczorem, przy okazji otwarcia Forum Wysp Pacyfiku. Według szefa rządu ta licząca 1,065 mln kilometrów kwadratowych strefa jest największą w historii stworzoną przez jedno państwo. Ochrona fauny i flory Pacyfiku jest  wkładem Wysp Cooka na rzecz "pomyślnego rozwoju nie tylko swoich mieszkańców, ale całej ludzkości".        

Wyspy Cooka obejmują archipelag 15 wysp i atoli na Oceanie Spokojnym.         

"Rezerwat morski dostarczy niezbędnych ram dla promocji zrównoważonego rozwoju, łącząc ze sobą wyzwania z jednej strony wzrostu gospodarczego, w dziedzinach takich jak turystyka, rybołówstwo i wydobycie surowców naturalnych w wodach głębinowych, z drugiej ochrony bioróżnorodności oceanów" - tłumaczył przyczyny inicjatywy Puna.         

Park morski obejmie jedną strefę ścisłej ochrony, z zakazem połowu ryb oraz strefy specjalne, na których dozwolone będą określony typ rybołówstwa i działalność turystyczna. Ma to ułatwić odtworzenie populacji niektórych gatunków ryb, np. tuńczyka, zdziesiątkowanych przez intensywne rybołówstwo.         

Rezerwat utworzony przez Wyspy Cooka jest największym na świecie parkiem morskim jednolitym obszarowo. Teren ten, z tysiącami gatunków ryb i roślin morskich, jest szczególnie bogaty w rafy koralowe.     

Henry Puna wezwał inne państwa wyspiarskie Pacyfiku do pójścia w ślady jego kraju w celu rozszerzenia rezerwatu i stworzenia ogromnej strefy ochrony środowiska.      

Inicjatywa Wysp Cooka wpisuje się w szerszy trend obecny w regionie Oceanu Spokojnego.         

W połowie czerwca Australia ogłosiła zamiar utworzenia największej na świecie sieci rezerwatów morskich. Łączna powierzchnia tych parków ma wynieść 3,1 mln km kw., co stanowi ponad jedną trzecią wód terytorialnych kraju. Na chronionych terenach ograniczone zostaną połowy oraz poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu.       

Podobnie Nowa Kaledonia, francuskie terytorium zamorskie, ogłosiła w tym tygodniu projekt stworzenia parku morskiego o powierzchni 1,4 mln kilometrów kwadratowych. Projekt ma zostać zrealizowany w ciągu dwóch, trzech lat. 

PAP

[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook