Jedynie prawda jest ciekawa


Wrażliwy jak Ławrow. Szef MSZ Rosji pisze wiersze

05.02.2015

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow jest, jak się okazuje, człowiekiem wrażliwym. Z jednej strony beszta Ukraińców i grozi Europie wojną, z drugiej zaś pisze wiersze. O przyjaźni, ojczyźnie, emigracji – donosi rosyjski dziennik „The Moscow Times”.

Według gazety Ławrow opublikował na łamach magazynu literackiego "Russkij Pionier" trzy wiersze, ukazujące jego "przemyślenia o emigracji i ojczyźnie”. Jeden z nich powstał już dawno, w 1995 r., gdy – jak utrzymuje szef rosyjskiej dyplomacji – „wydawało się, że cały kraj odpłynie zagranicę”.

„Piszę o poczuciu straty, które Rosja odczuwała pod koniec 20 wieku” - przekonuje Ławrow na łamach „Russkijego Pioniera”. A oto próbka wiersza:

Zgadnij, gdzie są mosty dla imigrantów. Ostatniej fali powrotu?

Nie, nic w tym świecie się nie dzieje na nowo

Tylko wciąż słodszy Ojczyzny dym

Emigranci - to nie rosyjskie słowo

Ale jak bliskie stało się im

Dwa pozostałe wiersze są poświęcone przyjacielowi Ławrowa, który w 1989 r. opuścił Rosję, by rozpocząć pracę w ONZ.

Nie da się zerwać więzi łączących z ojczyzną

Nawet jeśli wydaje ci się, że już to uczyniłeś

-głosi jeden z nich. W kolejnym Ławrow podkreśla, że „były chwile, gdy kraj (Związek Radziecki—red.) wydawał się szargany przez wiatry”. „Ten kraj już nie istnieje. Ale duma pozostała” - pisze Ławrow, który jest znany z zamiłowania do poezji.

W 2012 r. opublikował już serię wierszy w „Russkijm Pionierze”. Wcześniej, w 2008 r., rosyjskie MSZ opublikowało tomik poezji zawierający zebrane dzieła Ławrowa i innych rosyjskich dyplomatów.

Jak pisze „The Moscow Times” Ławrow napisał także słowa hymnu swojej alma mater - Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO), kuźni rosyjskich dyplomatów.

Ławrow to zresztą nie jedyny rosyjskie minister z zamiłowaniem do klepania wierszy. Minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Uliukajew opublikował już dwa tomiki poezji: „Ogień i Odbicie” (2002 r.) oraz „Obce wybrzeże” (2012 r.).

Dodradca Putina Władimir Szurkow zaś woli prozę. Opublikował powieść pdt. „Prawie zero” w 2009 r., pod pseudonimem Natan Dubowicki. Jest to, oczywiście, thriller szpiegowski.

Ryb, Moscow Times, en.ria.ru

Fot. [kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook