Jedynie prawda jest ciekawa


Festiwal Wody w regionie, gdzie wody jest pod dostatkiem

28.04.2013

Wystawa zdjęć podwodnych, filmy pokazujące podwodny świat oraz warsztaty przy mikroskopie - to atrakcje, z jakich można było skorzystać w niedzielę na Festiwalu Wody, zorganizowanym w Centrum Handlowym Plaza w Suwałkach (Podlaskie).

Festiwal zorganizował Wigierski Park Narodowy w związku z ogłoszeniem przez ONZ 2013 r. jako  Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody.

Na festiwalu można było obejrzeć m.in. wystawę zdjęć podwodnych z Suwalszczyzny. Region ten obfituje w jeziora - w samym Wigierskim Parku Narodowym są 42. Dwa lata temu zarząd WPN kupił specjalną łódź z przeszklonym dnem, pozwalającą oglądać podwodny świat Wigier.

W regionie znajduje się także najgłębsze jezioro w Polsce - Hańcza, które ma 106 metrów głębokości. Podczas festiwalu można było obejrzeć film w jakości 3D o nurkowaniu w tym jeziorze.

Pracownicy WPN zainstalowali w centrum Plaza kilka mikroskopów i chętni mogli oglądać na nich cząstki wody. "Mogliśmy zobaczyć, co żyje w kropli wody; można było obejrzeć także większe organizmy" - powiedziała Joanna Adamczewska z WPN.

Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych oraz w quizie o wielorybie. Organizatorzy wydali          ulotkę, w której odpowiadają na przewrotne pytanie: czy wieloryb może wpłynąć do jeziora Wigry.

Jak powiedziała Adamczewska, Festiwal Wody miał charakter edukacyjny i m.in. dlatego został zorganizowany w centrum handlowym, które w niedziele odwiedza wiele osób.

- Chcieliśmy pokazać, że woda jest źródłem życia; że o wodę trzeba dbać, wodę trzeba oszczędzać, a działalność człowieka mocno wpływa na stan wody. Wody pitnej nie ma nieskończenie dużo na kuli ziemskiej - dodała Adamczewska.

PAP

[FOTO: wigry.win.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook