Jedynie prawda jest ciekawa


Woda Borjomi nie dla Rosjan

15.11.2012

Gruzińska spółka IDS Borjomi, producent wody mineralnej o nazwie Borjomi (Borżomi), znanej i cenionej w Rosji marki nie planuje powrotu na ten rynek- podała rosyjska agencja informacyjna RIA-Nowosti.

Producent gruzińskiej wody mineralnej Borjomi poinformował, że w najbliższym czasie nie planuje wznowienia dostaw produkcji do Rosji. Jest to odpowiedź na propozycję rosyjskich władz, które zadeklarowały gotowość rozpatrzenia możliwości otwarcia rynku dla gruzińskich win i wód mineralnych. Zakaz wwozu tych produktów wszedł w życie w 2006 roku podczas zaostrzenia rosyjsko-gruzińskich stosunków.

W październiku br. roku główny państwowy lekarz sanitarny Rosji Giennadij Oniszczenko oznajmił, że rosyjska służba sanitarno-epidemiologiczna (Rospotriebnadzor), jest gotowa do zmiany tej decyzji. Jednak pod warunkiem, że najpierw do Gruzji przyjadą rosyjscy specjaliści w celu przeprowadzenia inspekcji zakładów produkcyjnych.

Władze Gruzji zapewniły wtedy, że ze swojej strony stworzą odpowiednie warunki dla pracy rosyjskich ekspertów.

Woda mineralna Borżomi pochodzi z okolic miejscowości Bordżomi w Gruzji, ze źródła artezyjskiego wypływającego na wysokości 2300 m n.p.m. nad kurortem Bakuriani. Stamtąd transportowana jest rurociągiem do miasta Bordżomi, gdzie jest butelkowana. Obecnie naturalna woda mineralna Borjomi jest obecna w 30 krajach świata, również w Polsce.

ll, PAP

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook