Jedynie prawda jest ciekawa


Włoski przemysł hazardowy

02.05.2012

Hazard jest trzecim pod względem obrotów "przemysłem" we Włoszech - takie obrazowe dane przedstawiło katolickie stowarzyszenie Włoski Ośrodek Solidarności (Ceis). Szacuje się, że na zakłady i inne gry Włosi przeznaczają rocznie równowartość 3 procent PKB.

W ogłoszonym raporcie na temat hazardu ośrodek zaprezentował dane, według których roczne obroty całej tej branży we Włoszech wynoszą 47,5 miliarda euro. To zaś plasuje ją na trzecim miejscu, po koncernie energetycznym Eni i firmie Fiat.

Rekordowo wzrosła kwota, jaką średnio wydaje każdy mieszkaniec Italii na wszelkie gry hazardowe; w ciągu 4 lat zwiększyła się ona z 500 do 790 euro. Pod tym względem Włochy są w światowej czołówce.

Katolicki ośrodek przytoczył także sondaż, z którego wynika, że hazard uprawia 47 procent biednych Włochów i 66 procent bezrobotnych. Nie jest od niego wolna także młodzież, wśród której zjawisko to szerzy się ostatnio najbardziej. Prawie połowa młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat gra przede wszystkim na automatach.

Włoskie media podkreślają, że raport ten potwierdza wcześniejsze alarmujące statystyki zaprezentowane przez ministra zdrowia Renato Balduzziego. Ogłosił on, że wśród młodzieży jest pół miliona osób uzależnionych od hazardu.

Najwięcej, bo aż trzykrotnie, wzrosły w zeszłym roku w porównaniu z poprzednim dochody hazardu internetowego. Użytkownicy sieci wydali na zakłady i gry, między innymi w pokera, 1,5 miliarda euro.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook