Jedynie prawda jest ciekawa


Włoski karnawał: romantycznie i politycznie

17.02.2014

Romantycznie w Wenecji, drwiąco i politycznie w Viareggio - taki przebieg mają dwa najsłynniejsze karnawały we Włoszech. W Viareggio w Toskanii w typowo ironiczny sposób podsumowano obecny kryzys rządowy po dymisji premiera Enrico Letty.

W Wenecji jeszcze przed oficjalną inauguracją karnawału organizowane są liczne spektakularne i bardzo atrakcyjne dla turystów z całego świata imprezy.

Pierwszym uroczystym akcentem tegorocznych obchodów był niedzielna Festa Veneziana, w ramach której urządzono rejs udekorowanych 100 gondoli i łodzi z 300 wioślarzami po Canal Grande, obserwowany przez tłumy widzów zebranych na brzegach.

Organizatorom słynnej maskarady w Viareggio, której najważniejszym elementem są wielkie postaci znanych osobistości na wozach, udzielił się polityczny klimat związany z kryzysem rządowym we Włoszech. Podczas pierwszego karnawałowego weekendu w tym mieście największą furorę zrobiła wielka kukła byłego premiera Enrico Letty w stroju świętego Mikołaja na sankach pełnych paczek z prezentami. Widniało też tam ogłoszenie: "Odstąpię dobre zajęcie, z gwarantowanym dochodem".

Pojawiła się również wielka figura przyszłego premiera Matteo Renziego oraz mała podobizna byłego szefa rządu Silvio Berlusconiego.

Zapowiedziano, że parady wozów przez cztery następne weekendy również zdominuje polityka i obecny kryzys ekonomiczny.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook