Jedynie prawda jest ciekawa


Włoska policja walczy z komórkami

27.09.2016

W Italli zaostrzono walkę z używaniem telefonów komórkowych i tabletów w czasie jazdy samochodem.

Policja drogowa we Włoszech zaostrzyła walkę z używaniem smartfonów i tabletów przez kierowców. W tym roku wymierzono za to tysiące mandatów. Aprobatę MSW wywołała eksperymentalna konfiskata urządzeń sprawcy wypadku dla ustalenia, czy ich używał podczas jazdy.

W Rzymie od stycznia do sierpnia mandatami ukarano ponad 24 tysiące kierowców, którzy w trakcie jazdy trzymali smartfona w ręku i pisali wiadomości. Obecnie, jak się zauważa, plagą nie jest już rozmowa przez telefon, ale czatowanie za pośrednictwem internetowych komunikatorów.

W największych miastach liczba takich kar znacznie wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem; najwięcej, o 21 procent, w Wiecznym Mieście - podaje we wtorek dziennik "La Repubblica".

We Florencji kierowcom na ręce patrzą funkcjonariusze drogówki w cywilu. W Bari straż miejska posługuje się urządzeniami z laserem, które bardzo dokładnie fotografują kierowców i pozwalają ustalić, czy trzymają coś w rękach w trakcie jazdy.

Według ekspertów ds. bezpieczeństwa drogowego przyczyną trzech czwartych wypadków we Włoszech jest nieuwaga, przede wszystkim posługiwanie się smartfonem. Jednocześnie eksperci zauważają, że w takich przypadkach ustalenie sprawcy wypadku jest wręcz łatwiejsze, bo korzystanie z najnowszej technologii pozostawia ślady.

Dlatego zainteresowanie wywołał eksperyment przeprowadzony w Turynie, gdzie specjalna komórka dochodzeniowa straży miejskiej skonfiskowała kierowcy wszystkie urządzenia, przede wszystkim telefon i tablet, by ustalić, czy korzystał z któregoś w nich w chwili, gdy spowodował poważny wypadek. Taką metodą kontroli zainteresowało się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które chce ją wprowadzić na szerszą skalę.

Mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook