Jedynie prawda jest ciekawa


Włoska mafia przeniosła się na Facebooka

22.09.2012

Włoscy mafiosi korzystają z Facebooka, by kontaktować się między sobą i z ukrywającymi się bossami, wydają rozkazy i kierują pogróżki - pisze tygodnik "L'Espresso" w raporcie "Faceboss". W sieci działa też wymiar sprawiedliwości, który ich tam ściga.

Korzyści najnowszej technologii i portali społecznościowych odkryli zarówno szefowie gangów z Sycylii, Neapolu i Kalabrii, jak i niżsi rangą przestępcy, płatni zabójcy i handlarze narkotyków. Przenieśli się do sieci, bo wiedzą, że w związku z masową praktyką podsłuchiwania rozmów telefonicznych tam trudniej przechwycić wiadomości, które sobie przekazują.

Ale za pośrednictwem internetu sprzedają też narkotyki i wysyłają żądania zapłacenia okupu. Niekiedy wykazują się wyjątkowym, bardzo przydatnym policji tupetem. 23-letni syn bossa z Palermo, przebywający w areszcie domowym, wysłał pogróżki do właściciela sklepu z żądaniem okupu ze  swojego profilu z prawdziwym nazwiskiem i zdjęciem.

Dzięki sieci - stwierdza poczytne włoskie pismo - mafie zwiększają swą potęgę.

Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, którzy śledzą mafiosów na Facebooku i w innych portalach, zauważają, że niektórzy nie zmieniają nawet tożsamości, a co więcej - mają rosnące grono fanów. Nino Spagnuolo z Castellammare di Stabia koło Neapolu, znany policji jako członek kamorry, po próbie zamachu w ramach mafijnych porachunków połączył się ze szpitala z internetem i na swojej stronie, pełnej zresztą zdjęć z całym arsenałem, poinformował swych zwolenników i "podwładnych",  że uszedł z życiem i został tylko lekko ranny.

W portalu tym jak grzyby po deszczu zakładane są grupy fanów najgroźniejszych mafijnych bossów odbywających wyroki dożywocia, na przykład Toto Riiny i Bernardo Provenzano z cosa nostra czy ich ukrywającego się następcy Matteo Messiny Denaro, szefa najpotężniejszego gangu kamorry Francesco Schiavone i innych.

Na stronach portalu założonego przez Marka Zuckerberga można też znaleźć "lekcje" dla kandydatów na mafiosów, "wykłady" na temat ich kodeksu honorowego.

Prokurator do walki z mafią z Neapolu Antonello Ardituro z niepokojem zauważył w rozmowie z tygodnikiem, że sieć jest nie tylko narzędziem komunikacji kryminalistów, ale także staje się środkiem szerzenia "przestępczej propagandy" po to, by zdobywać społeczne poparcie dla mafii.

To zaś, jak się zaznacza, jest nie tylko wyzwaniem dla wymiaru sprawiedliwości, ale znacznie szerszym zagadnieniem społecznym.  

Prokuratura do walki z mafią oraz policja przyznają, że obecnie to właśnie Facebook stanowi w wielu przypadkach punkt wyjściowy dochodzenia. "To dla nas ważne wsparcie" - podkreślił szef policji z Mediolanu Alessandro Giuliano. Do tej pory wymiarowi sprawiedliwości udało się już dzięki temu "namierzyć" i aresztować wielu przestępców. Inni, ukrywający się, są bacznie obserwowani.

Stwierdzono na przykład, że poszukiwany od lat sycylijski mafioso Antonino Lauricella stale obecny jest w Facebooku, poprzez który kontaktuje się ze swoim synem. W przypadku mafiosa kamorry Salvatore D'Avino z listy stu najbardziej poszukiwanych przestępców policji wystarczyło jedynie  przyjrzenie się zdjęciu, które zamieściła na swym profilu jego narzeczona. Został natychmiast aresztowany na Costa del Sol w Hiszpanii.

Na łamach włoskiego tygodnika zauważa się też, że mafiosi chętnie porozumiewają się między sobą za pośrednictwem komunikatora Skype, gdyż tam podsłuchiwanie rozmów i przechwycenie przekazywanych informacji jest znacznie trudniejsze.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook