Jedynie prawda jest ciekawa


Włosi ubierają choinki 8 grudnia

08.12.2012

8 grudnia, kiedy Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, to we Włoszech święto. Tego dnia Włosi ubierają już choinki w domach.

Miliony ludzi spędzą sobotę na świątecznych targach w całym kraju kupując ozdoby choinkowe. Dzień ten dedykowany jest właśnie rodzinnemu ubieraniu drzewka, które coraz częściej jest sztuczne. W tym roku spadła też liczba przygotowanych do sprzedaży naturalnych choinek. To przede wszystkim przejaw oszczędności.

Włoskie media podkreślają, że tegoroczne święta miną pod znakiem zaciskania pasa z powodu trudnej sytuacji finansowej państwa i konieczności wielu wyrzeczeń.

Jednym z rezultatów takich nastrojów są rady w prasie i w telewizji by oszczędzać także na ozdobach choinkowych i robić je samemu. Gazety zachęcają, by własnoręcznie wykonać bombki oklejając lekkie piłeczki znalezioną w domu strojną koronką, kawałkami aksamitu, paciorkami. Takie choinki i dekoracje są w tym roku najmodniejsze - przypomniał dziennik "Il Messaggero".

Również w sobotnie święto zapalone zostaną światła na choinkach w większości włoskich miast, między innymi na 30-metrowym drzewku na Placu Weneckim w Rzymie.

W centrum Palermo na Sycylii uroczyście zainaugurowana zostanie wielka "oszczędnościowa" choinka. Podłączono do niej 10 rowerów, produkujących prąd. Im więcej osób będzie na nich pedałować, tym bardziej będzie oświetlona.

PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook