Jedynie prawda jest ciekawa


Włosi poznają historię Jana Karskiego

26.01.2014

Włosi poznają historię życia legendarnego polskiego kuriera Jana Karskiego. W Instytucie Polskim w Rzymie otwarto dedykowaną mu wystawę, a nadzwyczajną inicjatywą jest wydanie włoskiego komiksu o emisariuszu Państwa Podziemnego.

Ekspozycja "Jan Karski. Misja dla ludzkości" została przygotowana przez Muzeum Historii Polski w związku z obchodami roku Karskiego ogłoszonego w naszym kraju w setną rocznicę jego urodzin.

W gmachu polskiego Instytutu nad Tybrem zaprezentowano także program edukacyjny "Jan Karski. Niedokończona misja" oraz włoskie wydanie jego książki "Tajne państwo".

Tuż przed przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, do księgarń we Włoszech trafiła niezwykła książka - komiks "Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust" ("L'uomo che scopri l'olocausto") autorstwa dziennikarza Marco Rizzo i rysownika Lelio Bonaccorso. W sobotni wieczór byli oni gośćmi polskiego Instytutu.

Twórcy sugestywnego komiksu powiedzieli, że niemal natychmiast postanowili zaprezentować w formie graficznej powieści losy polskiego emisariusza, gdy przeczytali we włoskiej prasie pierwsze teksty na jego temat i kiedy wydano w ich kraju jego najważniejszą książkę.

W komiksie przedstawili Karskiego jako "niewygodnego bohatera", zignorowanego przez aliantów , gdy w 1943 roku zawiózł na Zachód swój raport o zagładzie Żydów, której był naocznym świadkiem.

Opowieść ta zaczyna się od sceny w Białym Domu, gdy prezydent Franklin Roosevelt oraz jego doradcy nie dają wiary relacji Karskiego i nazywają go "mitomanem".

W posłowiu autorzy wyrażają ubolewanie, że "nadzwyczajna, niezwykła i fascynująca" historia życia polskiego bohatera jest nieobecna w wielu książkach, a on sam "niesprawiedliwie zapomniany" , przynajmniej - jak dodają - we Włoszech. Mają też nadzieję, że ich praca przybliży jego postać.

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook