Jedynie prawda jest ciekawa


Włosi nie chcą już grać w karty

20.05.2013

Włosi nie kupują już kart do gry i coraz mniej chętnie w nie grają. Ta silnie zakorzeniona do tej pory w tym kraju tradycja powoli wymiera z powodu dominacji gier komputerowych a znany włoski producent kart pogrążony jest w kryzysie.

Kryzys tej branży jest zaskoczeniem we Włoszech, gdyż gry w karty - a jest ich bardzo dużo, niektóre mają historię liczącą setki lat - uważane są wręcz za element narodowej tożsamości.
Włoskie karty słyną z ogromnej różnorodności i bogatych wzorów. Są karty neapolitańskie i tzw. piacentine, odmienne od tych klasycznych, używanych powszechnie. W wielu rodzinach utrwalony był zwyczaj uczenia dzieci tajników gier, znanych często tylko w jednym regionie kraju.
Tradycję tę zepchnęła na margines ofensywa technologii. W tradycyjne karty grają już niemal wyłącznie najstarsze pokolenia, a rozrywka ta - niegdyś masowa - staje się coraz bardziej elitarna.
Magazyny znanej miłośnikom kart na świecie i do niedawna prężnej firmy Modiano z Triestu, działającej od 1868 roku, pełne są towaru, którego już nikt nie zamawia. Prawie wszyscy pracownicy fabryki zostali wysłani na przymusowy urlop.
Oprócz zmiany stylu życia, jako drugą przyczynę kryzysu wskazuje się napierającą konkurencję z Chin, z których sprowadzane są tanie karty.
PAP/run
fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook