Jedynie prawda jest ciekawa


Włosi bronią pizzy jak niepodległości

24.11.2012

Rodowici mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego traktują swoje tradycyjne potrawy nadzwyczaj poważnie. Właśnie opublikowali manifest w obronie standardów jakie powinna mieć pizza. Piekarze mają stworzyć grupy interwencyjne pilnujące tych zasad.

"Pizza ma być narzędziem propagowania włoskiego smaku i bogactwa diety śródziemnomorskiej, należy ją przygotowywać na oczach klientów, którzy dzięki temu mogą docenić sztukę jej pieczenia" - to fragmenty uchwalonego we Włoszech Manifestu Współczesnej Pizzy.

Manifest podpisało w miejscowości Vighizzolo d'Este koło Padwy na północy kraju 80 mistrzów pieczenia pizzy (pizzaioli) i 10 dziennikarzy.

Rozpowszechniły go włoskie media podkreślając, że po raz pierwszy opracowano coś więcej niż tylko - jak dotychczas - precyzyjne zasady wyrobu pizzy, jej grubości i temperatury wypieku oraz sposobu nakładania sosu pomidorowego. Manifest wskazuje wyraźnie, że pizza jest dobrem narodowym, którego tradycje muszą być kultywowane, w trosce o jej najwyższą jakość, wartości odżywcze i dobro konsumenta. 

Jeden z 10 punktów dokumentu głosi na przykład: "Pizza staje się wyrazem najwyższej doskonałości, jeśli przygotowana jest ze składników pochodzenia włoskiego". Inny punkt stwierdza zaś, że ciasto należy przygotowywać przy poszanowaniu naturalnego czasu jego rośnięcia, który zależy od użytych produktów. Przypomina się o bezwzględnym wymogu spontanicznej fermentacji zaczynu, co jest wyraźnym głosem sprzeciwu wobec wszelkich chemicznych "ulepszaczy" i drożdży w proszku.

Włoscy pizzaioli nie żartują - zauważają komentatorzy. Zwracają także uwagę na to, że manifest zezwala piekarzom pizzy na inwencję i kreatywność w doborze dodatków byle by tylko przestrzegane były podstawowe zasady przygotowania tego przysmaku.

Weekendowy dodatek dziennika "Corriere della Sera" zwraca uwagę, że za tym, by pizzę traktować jako sprawę narodową przemawia statystyka. Co tydzień we Włoszech zjada się 56 milionów pizz, co roku 3 miliardy. W całym kraju jest 25 tysięcy pizzerii. Pierwsza w Italii została otwarta w Neapolu w 1738 roku. W branży tej pracuje 150 tysięcy ludzi a jej roczne obroty wynoszą 5,3 miliarda euro.

We włoskim Dzienniku Ustaw ukazało się w lutym 2010 roku rozporządzenie precyzujące jakie wymogi ma spełniać pizza zasługująca na certyfikat tradycyjnego specjału kulinarnego.

I tak postanowiono, że tradycyjna margherita musi mieć bazylię - nie spaloną, lecz pachnącą, gęsty i intensywny sos pomidorowy nałożony ruchem spirali od środka na zewnątrz. Jej brzeg może być podniesiony do maksimum 2 centymetrów i ma mieć złoty kolor. Grubość pizzy na środku musi wynosić od 0,36 do 0,44 centymetra. 

Slaw/ PAP

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook