Jedynie prawda jest ciekawa


Włochy: Państwo zrefunduje leczenie alergii na... sprzęt RTV/AGD

08.04.2013

Do bezprecedensowego wydarzenia doszło we Włoszech. 49-letnia obywatelka wygrała walkę z państwowym funduszem zdrowia o sfinansowanie leczenia jej alergii na telewizory, telefony komórkowe i lodówki.

Mało znane schorzenie nazywane zespołem wrażliwości chemicznej na pole elektromagnetyczne przejawia się tym, że dotknięte nim osoby mdleją i mają migreny. Wygląda na to, że chorych przybywa. Według specjalistów na ten rodzaj uczulenia cierpi już około pół miliona Włochów.

Jak donoszą media z Półwyspu Apenińskiego, mieszkanka Sardynii Maria Grazia Murru przez sześć lat szukała pomocy u alergologów i w klinikach w całych Włoszech, uskarżając się na coraz bardziej ostre reakcje na substancje chemiczne, również z powodu tzw. elektrowrażliwości, czyli negatywnych skutków kontaktów z polem elektromagnetycznym emitowanym przez telewizor, telefon komórkowy czy nawet lodówkę. 

Początkowo oddział narodowego funduszu zdrowia odrzucił wniosek Murru o sfinansowanie leczenia, więc kobieta skierowała sprawę do sądu. Adwokat Włoszki tłumaczył, że kuracja powinna zostać przeprowadzona w innym kraju, ponieważ we Włoszech nie ma odpowiedniej placówki. Ostatecznie sąd przychylił się do tej argumentacji i nakazał oddziałowi funduszu na Sardynii wyłożyć łącznie 27 tys. euro na wyjazd kobiety do Wielkiej Brytanii i jej pobyt w ośrodku leczącym takie schorzenia. 

To pierwsze we Włoszech orzeczenie dotyczące tego rodzaju alergii. Wygląda jednak na to, że nie będzie jedynym. Immunolog i alergolog Giuseppe Genovesi z polikliniki Umberto I w Rzymie powiedział, że w ciągu dwóch lat u 300 osób zdiagnozował zespół wrażliwości chemicznej, a u niektórych właśnie alergię na pole elektromagnetyczne, z czego aż 8 proc. przypadków dotyczy dzieci. Jak zauważył lekarz, schorzenie to często nie jest rozpoznawane i traktuje się je jako zaburzenie psychiczne, przez co alergia jest trudna do wykrycia.

Wśród jej symptomów wymienia się omdlenia, kłopoty z oddychaniem, silne migreny i
schorzenia skóry. Kuracja polega na obniżeniu wrażliwości na fale elektromagnetyczne.

am/Sylwia Wysocka (PAP)

[fot. Bin im Garten/Wikimedia Commons]


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook