Jedynie prawda jest ciekawa


Wkrótce potrójna koniunkcja na sferze niebieskiej

30.05.2012

W nocy z czwartek na piątek na niebie dojdzie do kolejnego spotkania Księżyca z Saturnem i Spiką - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Jak zauważył naukowiec, do różnego rodzaju spotkań na sferze niebieskiej dochodzi praktycznie codziennie.

"Najbardziej efektowne są jednak te spotkania - astronomowie mówią na nie koniunkcje - w których biorą udział jasne obiekty. Do takiego właśnie wydarzenia dojdzie w nocy z 31 maja na 1 czerwca, a będzie ono tym ciekawsze, że na niebie spotkają się aż trzy jasne obiekty: Księżyc przed pełnią, będący po niedawnej opozycji Saturn oraz najjaśniejsza gwiazda z konstelacji Panny, czyli Spica" - dodał.

Księżyc i Saturn - zapowiedział astronom - znajdą się w odległości około 8 stopni od siebie, ale pomiędzy nimi świecić będzie jeszcze Spica. "Dzięki temu, dysponując lornetką o sporym polu widzenia, wynoszącym ponad 8 stopni, będziemy w stanie obserwować całą trójkę obiektów na raz" - zapewnił.

Według naukowca koniunkcję można obserwować już wieczorem, bo godzinę po zachodzie Słońca cała trójka świeci około 20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. "Z obserwacjami można jednak poczekać do okolic północy, bo wtedy Księżyc będzie jeszcze bliżej Spiki i Saturna niż wieczorem" - radził dr Olech.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook