Jedynie prawda jest ciekawa


Witaj szkoło! Zajęcia uczniów w kontenerach

05.09.2014

Ustawianie kontenerów ma być rozwiązaniem dla nadwyżki 5- i 6-letnich uczniów przyjętych do szkół po reformie MEN - „Nasz Dziennik” opisuje absurdalne sytuacje, do których doprowadziło obniżenie wieku szkolnego. Oczywiście najbardziej cierpią na tym dzieci.

Decyzją MEN 1 września nieprzygotowane do tego szkoły musiały przyjąć dużo większą liczbę uczniów. Wprowadzenie systemu zmianowego nie wystarczyło, żeby pomieścić wszystkie dzieci, dlatego niektóre szkoły postanowiły rozpoczynać lekcje o bardzo wczesnej godzinie, a nawet dostawić kontenery.

W Szkole Podstawowej nr 8 w Stargardzie Szczecińskim na początku roku szkolnego rodzice pięciolatków uczęszczających do szkolnej zerówki usłyszeli, że zajęcia będą się rozpoczynać o godz. 6.30. Byłoby to szczególnie uciążliwe dla dzieci, które muszą dojeżdżać z okolicznych miejscowości. Rodzice zbuntowali się i w konsekwencji dyrekcja przesunęła godzinę rozpoczęcia zajęć o godzinę - na 7.30.

Innym sposobem na poradzenie sobie ze zmianami wprowadzonymi przez minister edukacji Joannę Kluzik-Rostkowską, które polegały na objęciu obowiązkiem „zerówkowym” wszystkich pięciolatków, jest dostawianie kontenerów. Właśnie takie rozwiązanie zastosowała np. Szkola Podstawowa nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach. Maluchy uczą się tam w postawionym na dziedzińcu szkolnym kontenerze piętrowym.

Na internetowym profilu Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców można znaleźć inne przykłady absurdów, do których doprowadziła wprowadzana w atmosferze sukcesu reforma MEN.

Rodzice skarżą się, że zajęcia rozpoczynają się za wcześnie i kończą zbyt późno, że klasy są zbyt liczne, a w niektórych placówkach brakuje nawet krzeseł i ławek. Oprócz tego zdarza się, że podstawówki i gimnazja znajdują się w jednym budynku i nie są od siebie oddzielone, przez co najmłodsze dzieci muszą sobie radzić na korytarzach wśród o wiele starszych uczniów. Oznacza to dla nich nie tylko dodatkowy stres, ale i niebezpieczeństwo.

Szkoda, że pani minister na początek roku szkolnego nie zawitała właśnie do takiego kontenera. Może wtedy przejrzałaby na oczy.

wSumie.pl, lz

[fot: Fot. YouTube/zdjęcie ilustracyjne]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook