Jedynie prawda jest ciekawa


Wirtualny Wawel

18.03.2014

Zamek Królewski na Wawelu można oglądać z nowej perspektywy, bowiem 61 obiektów z jego zbiorów znalazło się na portalu Wirtualne Muzea Małopolski. We wtorek specjaliści z Małopolskiego Instytutu Kultury skanowali arras "Szczęśliwość rajska".

Tkanina znajdująca się w Sali Senatorskiej należy do serii 19 arrasów z motywami biblijnymi. Przedstawia stworzenie Adama i Ewy, scenę grzechu pierworodnego oraz wygnanie Adama i Ewy z raju.

Arras ma 8 m 54 cm szerokości i 4,8 m wysokości. Ze względu na jego rozmiary do skanowania użyto skanera geodezyjnego. "Wcześniej wykonaliśmy kilkadziesiąt zdjęć arrasu w dużej rozdzielczości. W tej chwili wykonujemy skanowanie, które posłuży nam za tzw. osnowę, na której będzie można umieścić zdjęcia dokładnie tam, gdzie powinny być i usunąć z nich wszelkie zniekształcenia" - wyjaśnił Igor Szelest z Regionalnej Pracowni Digitalizacji MIK.

Efektem prac będzie niemal idealny obraz z możliwością powiększenia i wykonywania zbliżeń, dzięki czemu w internecie będzie można zobaczyć nawet pojedyncze nitki tkaniny, która w wawelskich zbiorach jest oznaczona numerem inwentarzowym jeden.

"To tkanina niezwykle cenna. Pochodzi z kolekcji króla Zygmunta Augusta, który około roku 1550 zamówił arrasy w najlepszych warsztatach Brukseli" - mówiła kierownik Działu Tkanin w Zamku Królewskim na Wawelu Magdalena Ozga. Z blisko 160 tkanin wykonanych na zamówienie króla do dziś zachowało się 136. "Mamy nadzieję, że zobaczenie tej tkaniny w internecie obudzi chęć zobaczenia jej na żywo" - dodała.

W sumie zdigitalizowanych zostanie 61 zabytków z Zamku Królewskiego na Wawelu. Poza arrasem, także rzeźby, militaria, ceramika, wyroby złotnicze, obrazy. "Chcemy pokazać szerzej charakter wawelskich zbiorów. Wybraliśmy obiekty piękne i ważne pod względem historycznym i artystycznym" - mówiła PAP zastępca głównego inwentaryzatora Zamku Królewskiego na Wawelu Ojcumiła Sieradzka Malec.

Cyfryzacja wawelskich zbiorów jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego KULTURA+ .

Obecnie na portalu Wirtualne Muzea Małopolski (www.muzea.malopolska.pl) można oglądać ponad 750 obiektów z 35 małopolskich muzeów, od egipskiego sarkofagu z mumią kapłanki bogini Izydy po naszywki z kombinezonu gen. Mirosława Hermaszewskiego. Eksponaty w 2D, 3D i 3D HD. Można je dokładnie obejrzeć, obracając i przybliżając, a także poznać ich historię. W tym roku do tych obiektów zostaną dodane zabytki z Wawelu i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook