Jedynie prawda jest ciekawa


William i Kate we własnym M20

05.10.2013

Brytyjska para książęca - William i jego żona Kate - wprowadziła się do nowej rezydencji: złożonego z 20 pokoi apartamentu 1A w Pałacu Kensington, w przeszłości użytkowanego przez siostrę Elżbiety II księżniczkę Małgorzatę.

Czteropiętrowy apartament zaprojektowany przez Christophera Wrena został wyremontowany dużym nakładem środków, udekorowany obrazami i wyposażony antykami wypożyczonymi z królewskiej kolekcji, będącej formalnie własnością narodu użytkowaną przez Elżbietę II.

Rachunek za zainstalowanie energooszczędnego ogrzewania, remont dachu, wyposażenie kuchni i inne strukturalne naprawy, szacowany na 1,1-1,5 mln funtów, pokryli podatnicy. Na ok. 500 tys. funtów ocenia się koszt zainstalowania nowoczesnego systemu bezpieczeństwa. Według zwolenników ustroju republikańskiego koszty te powinna w całości pokryć rodzina królewska.

Apartament 1A ma własny, ogrodzony ogród i pokoje dla gości. Będą w nim też mieszkać gosposia Antonella Fresolone i niania Jessie Webb.

William i Kate mają także 10-pokojową wiejską nieruchomość Anmer Hall na terenie prywatnej posiadłości Elżbiety II - Sandringham we wschodniej Anglii - oddaną im do użytku przez monarchinię. Także i tam trwają prace budowlane. Konstruowany jest m. in. nowy podjazd mający zapewnić parze większą prywatność.

Książęca para od połowy października będzie w większym zakresie udzielać się publicznie. Na 23. października wyznaczono datę chrztu ich syna, urodzonego 22 lipca George'a Alexandra Louisa - trzeciego w sukcesji do tronu. Ochrzci go - w obecności królowej Elżbiety II – arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Wcześniej poinformowano o odejściu 31-letniego księcia Williama ze służby w RAF-ie.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. Wikimedia Commons/Karyl212/lic. c.c. 3.0

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook