Jedynie prawda jest ciekawa


Wielkie społeczne odśnieżanie Mińska

19.03.2013

Władze Mińska ogłosiły wtorek dniem czynu społecznego. Mieszkańcy białoruskiej stolicy mają odśnieżać miasto po przejściu niżu Xaver, który pod koniec ubiegłego tygodnia sparaliżował ruch uliczny i spowodował zamknięcie stołecznego lotniska.

W odśnieżaniu wezmą udział mieszkańcy, pracownicy przedsiębiorstw komunalnych oraz pracownicy innych firm oddelegowani do tego zadania - poinformowała rzeczniczka władz miejskich Ilona Niamowa.

Burmistrz Mińska Mikałaj Ładućka podkreślił, że choć przez cały weekend walczono ze skutkami śnieżycy, to służbom miejskim potrzebna jest pomoc. Odśnieżenie Mińska jest zadaniem tym pilniejszym, że na połowę tygodnia znów prognozowane są opady śniegu i temperatura nawet do minus 20-25 stopni.

Głęboki niż Xaver po raz pierwszy w historii mińskiego lotniska spowodował jego zamknięcie na skutek warunków meteorologicznych - od godz. 12.30 w piątek do godz. 8 w sobotę. Jeszcze po jego otwarciu liczne loty były opóźnione o wiele godzin.

Od piątku do niedzieli doszło na Białorusi do ponad 1250 wypadków drogowych, w których zginęło 10 osób. 1688 miejscowości było pozbawionych energii elektrycznej. Na drogach powstały korki o długości prawie 300 km, a niektórzy kierowcy utknęli w śniegu nawet na 20 godzin.

We wtorek główne ulice Mińska były już przejezdne.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska

PAP, lz

[fot: atak zimy na Ukrainie, EPA] 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook