Jedynie prawda jest ciekawa


Wielki diament sprzedany za 40 mln dolarów

17.04.2013

Trzeci z największych i najpiękniejszych różowych diamentów na świecie, nazywany Książątkiem, o wadze 34,64 karata, został sprzedany na aukcji w nowojorskim domu Christie's za blisko 40 mln dolarów.

Wartość klejnotu o szczególnej czystości, nadającej mu intensywny różowy kolor, szacowano na 30 mln dolarów. Diament sprzedano za 39,3 mln. Pochodzi on ze słynnej indyjskiej Golkondy, gdzie wydobyto go około 300 lat temu.

Należał do bajecznie bogatego ostatniego władcy Hajdarabadu - największego księstwa w Indiach, wielkości Zjednoczonego Królestwa (obecnie to stany Andhra Pradeś, Karnataka i Maharasztra). Nizam Hajdarabadu Mir Osman Ali Khan w 1937 roku był - według magazynu "Times" - najbogatszym człowiekiem świata i ojcem 149 dzieci. Po odzyskaniu niepodległości przez Indie i przeprowadzce nizama do Bombaju, bajeczna fortuna szybko stopniała.

W 1960 roku diament kupił londyński oddział jubilerskiej firmy Van Cleef & Arpels, która zapłaciła za niego 46 tys. funtów (równowartość obecnego 1,3 mln dolarów). Dopiero wtedy różowy diament nizamów Hajdarabadu zyskał sobie imię Książątka, od rozpieszczonego 14-letniego syna maharani Barody, Sity Devi - jednej z najpiękniejszych kobiet swego czasu, fotografowanej m.in. przez Cecila Beatona. Maharani, która aby rozwieść się ze swoim pierwszym mężem i wyjść za maż za maharadżę Barody - drugiego z najbogatszych książąt Indii, przeszła z hinduizmu na islam i wkrótce z powrotem wróciła do swojej religii. Zamieszkała w Monako. Znana była na Zachodzie jako "księżniczka Indii", nazywano ją też "indyjską Wallis Simpson".

Swoją sławę i cenę Książątko, zawdzięcza wyjątkowej jakości jako diament typu IIa. Takie kamienie mają strukturę najbardziej zbliżoną do idealnej i stąd są rzadko spotykane w przyrodzie. Mogą być różowe, intensywnie żółte, brązowe. Do typu IIa należy zaledwie 1-2 proc. wydobywanych diamentów. Książątko jest trzecim z największych różowych diamentów po klejnotach koronnych szachów Iranu: Daria-I Nur (ok. 175-195 karatów) i Nur ul-Ain (ok. 60 karatów).

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook