Jedynie prawda jest ciekawa


Wielka Rafa Koralowa mniejsza o połowę

02.10.2012

W ciągu ostatnich 27 lat Wielka Rafa Koralowa straciła około połowy podwodnych łąk koralowych. Wyniki badań naukowców z Australii dowodzą, że w wypadku braku działań ochronnych, rafy znikną do 2022 roku.

Pracownicy Australijskiego Instytutu Oceanograficznego (AIMS) i uniwersytetu Wollongong zestawili ze sobą ponad dwa tysiące badań i opracowań dotyczących obumierania raf, prowadzonych od przeszło trzydziestu lat. Za najważniejsze przyczyny tego procesu uznali rozgwiazdy, które żywią się polipami koralowców, burze oraz proces bielenia związany z globalnym ociepleniem.

W największym stopniu (48 proc.) do degradacji rafy przyczyniły się potężne cyklony, których od połowy lat osiemdziesiątych przeszło ponad trzydzieści. Dużych zniszczeń dokonała także korona cierniowa, gatunek żarłocznego, drapieżnego szkarłupnia z gromady rozgwiazd, żywiącego się głównie polipami korali. Wzrost liczebności tego gatunku przyczynił się do degradacji aż 42 proc. Wielkiej Rafy Koralowej. Ostatnim czynnikiem wywierającym niekorzystny wspływ na środkowe i północne części rafy miały także dwa poważne epizody bielenia korali w roku 1998 i 2002 związane z podnoszeniem się temperatury wód oceanicznych.

Tak wielkie ubytki oryginalnej okrywy koralowej wywierają olbrzymi wpływ na cały ekosystem, gdyż oznaczają utratę siedlisk przez kilkadziesiąt tysięcy gatunków morskich. Chociaż rafa może się odradzać, proces ten trwa od dziesięciu do dwudziestu lat. Jednak obecnie ilość przeszkód, które go utrudniają jest tak duża, że rafa nie jest w stanie sama się regenerować.

Wielka Rafa Koralowa wpisana na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO rozciąga się na przestrzeni prawie trzystu pięćdziesięciu kilometrów kwadratowych, wzdłuż wybrzeży Australii. Stanowi największy na świecie zespół koralowców, złożony z trzech tysięcy pojedynczych raf i ponad dziewięciuset wysp, które otoczone są rafami tworzącymi przybrzeżne wyspy. Zamieszkuje ją około czterystu gatunków koralowców, półtora tysiąca gatunków ryb, tysiące rodzajów mięczaków oraz liczne, zagrożone wymarciem gatunki jak wielkie żółwie zielone i diugonie – duże roślinożerne ssaki prowadzące wyłącznie wodny tryb życia.

rc, PAP

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook