Jedynie prawda jest ciekawa


Więcej Wieliczki do zwiedzania

11.04.2014

Nowe atrakcje w nowym sezonie dla turystów zwiedzających kopalnię soli w Wieliczce. Turyści wędrujący podziemną trasą będą mogli zwiedzać dwie nowe komory - Lill Górna i Kazanów. Komory i multimedialną ekspozycję "Sól życia" zaprezentowano podczas inauguracji letniego sezonu turystycznego.

Udostępniane komory znajdują się na głębokości 125 m, na końcu Trasy turystycznej, w sąsiedztwie komór Warszawa i Stanisława Staszica. Na prezentowaną w nich multimedialną ekspozycję składa się wielkoformatowa projekcja z elementami mappingu w komorze Kazanów (na ok. 200 m kw.), oraz spektakl przy makiecie solnego kryształu, film 5D w podziemnym kinie o historii powstania złóż soli w rejonie Wieliczki i sposobach jej wydobywania przez wieki i ponad 20 interaktywnych stanowisk - w komorze Lill Górna.

- Jak co roku kolejna atrakcja turystyczna wzbogaca naszą ofertę. W tym roku są to dwie komory, które zostały udostępnione do celów turystycznych dzięki wsparciu z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość prac kosztowała ponad 9 mln zł, kopalnia pozyskała wsparcie w wysokości blisko 4 mln zł - powiedział prezes zarządu Kopalni Soli Wieliczka Kajetan d'Obyrn.

Jak podkreślił, obydwie komory, wyeksploatowane na początku XIX wieku, wymagały zabezpieczenia górniczego oraz zaadaptowania do celów turystycznych. Prace trwały trzy lata, z obu komór wywieziono m.in. 2,7 tys. kopalnianych wozów kamieni. Na zabezpieczenie stropów i ociosów (ścian) wykorzystano 12 km kotew i 500 m sześc. drewna. Położono 6 km kabli elektrycznych i 5,5 km kabli multimedialnych.

W komorach zastosowano nowoczesne multimedialne rozwiązania, aby na tradycyjnej trasie turystycznej historia nie kolidowała ze współczesnością. "Jeżeli ktoś czuje niedosyt po zwiedzeniu trasy turystycznej, może przyjść tutaj i zobaczyć rzeczy, których nie da się inaczej pokazać, np. jak przez 13,5 mln lat formowało się złoże soli" - powiedział Kajetan d'Obyrn. Jak podkreślił, multimedialna ekspozycja harmonijnie łączy dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze z nowoczesnymi formami przekazu.

Pochodząca z II połowy XIX wieku komora Lill Górna to jedyny na Trasie turystycznej przykład wyrobiska, w którym zastosowano cztery fazy eksploatacji soli z użyciem różnych technik jej wybierania. Nazwa komory pochodzi od nazwiska Józefa Lill von Lilienbacha, który w latach 1812-1832 pełnił funkcję naczelnika kopalni (za zasługi na tym polu otrzymał od cesarza tytuł szlachecki). Był założycielem w 1830 r. orkiestry górniczej, istniejącej do dziś.

Nazwa komory Kazanów pochodzi od nazwiska Adama Kazanowskiego (żupnik wielicki w połowie XVII w., przyjaciel i marszałek nadworny koronny króla Władysława IV). Staraniem Adama Kazanowskiego mapy kopalni zostały wzbogacone winietami ilustrującymi prace górnicze autorstwa Wilhelma Hondiusa. Za czasów żupnictwa Kazanowskiego wybuchł największy w historii kopalni pożar (1644 r.), który trwał ponad 8 miesięcy.

Także Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w nowym sezonie udostępniło turystom w swojej podziemnej ekspozycji w kopalni dwie komory Aleksandrowice. "W jednej z nich znajduje się ekspozycja poświęcona górnikom wielickim, w drugiej powstanie nowoczesna kaplica pod wezwaniem Jana Pawła II"
- powiedział PAP obecny podczas otwarcia kopalnianego sezonu dyrektor Muzeum Żup Krakowskich prof. Antoni Jodłowski.

W ubiegłym roku kopalnię odwiedziło ponad 1 mln 200 tys. turystów. Był to najlepszy wynik w historii kopalni.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W czerwcu 2013 r. na listę wpisany został również Zamek Żupny i kopalnia soli w Bochni. W ten sposób na liście jako "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni" znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce.

Greg/PAP
[fot. Wikimedia Commons/Cédric Puisney/licencja GFDL/CC 3.0]Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 8. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook