Jedynie prawda jest ciekawa


Węgrzy dali Sikorskiemu pistolet

26.06.2013

Węgrzy przekazali Radosławi Sikorskiemu unikatowy egzemplarz przedwojennego polskiego pistoletu maszynowego Mors, znajdujący się do tej pory w zbiorach Muzeum Wojskowości w Budapeszcie. Pistolet trafi do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

Sikorski przebywa w stolicy Węgier z jednodniową wizytą w związku z symbolicznym przekazaniem Węgrom przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Roczna polska prezydencja w Grupie kończy się w czerwcu. 1 lipca przewodnictwo przejmują Węgry.

"Takie gesty jak ten budują przyjaźń między naszymi narodami, bo pomagają odbudować naszą tożsamość" - powiedział Sikorski podczas ceremonii przekazania pistoletu Mors, która odbyła się w Muzeum Wojskowości w Budapeszcie.

Szef MSZ podkreślił, że "przyjaźń polsko-węgierska to część polskiej tożsamości". "Dziękuję za ten królewski podarunek i deklaruję wsparcie MSZ dla poszukiwania na terenie Polski węgierskich pamiątek oraz śladów naszej wspólnej historii" - powiedział Sikorski.

Do 1939 r. wyprodukowano w Polsce jedynie 39 sztuk tego pistoletu - trzy w serii próbnej i 36 w serii masowej. "Praktycznie rzecz biorąc, nie zachował się w Polsce żaden oryginalny egzemplarz. Ten, który znajduje się obecnie w Muzeum Wojska Polskiego, został pozyskany z Moskwy, do nas przyjedzie egzemplarz z Węgier, więc będziemy posiadać prawdziwy unikat" - zaznaczył.

Posiadanie pistoletów Mors było objęte w Wojsku Polskim całkowitą tajemnicą, do tego stopnia, że żołnierze, którzy je otrzymywali w 1939 r. podpisywali specjalne oświadczenie, że nie dopuszczą, by dostały się w ręce wroga.

"Przypuszczamy, że ten konkretny egzemplarz został oddany w depozyt stronie węgierskiej w 1939 r., żeby nie zginął w zawierusze wojennej i żeby potem można go było z powrotem do Polski ściągnąć" - powiedział dyrektor bydgoskiego Muzeum Wojsk Lądowych Mirosław Giętkowski.

Węgrzy przekazali również na ręce szefa polskiej dyplomacji symboliczne szczątki samolotu Halifax, który leciał na ratunek powstaniu warszawskiemu.

W październiku 2012 r. eksperci z Węgierskiego Stowarzyszenia Badaczy Szczątków Lotniczych odnaleźli nieliczne drobne fragmenty wyposażenia samolotu oraz kilkadziesiąt drobnych fragmentów kości ludzkich. W uznaniu zasług dla budowania przyjaźni polsko-węgierskiej, pielęgnowania pamięci historycznej oraz zaangażowania w badanie i przekazanie szczątków Halifaksa stronie polskiej Sikorski wręczył prestiżowe odznaczenie Bene Merito szefowi Koła Eksploratorów Karolowi Magu, sekretarzowi Węgierskiego Stowarzyszenia Badaczy Szczątków Lotniczych Gaborowi Galambosowi oraz dyrektorowi Muzeum Wojskowości w Budapeszcie Vilmosowi Kovacsowi.


AM/PAP

[Fot. PAP/EPA/Attila Kovacs]


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook